Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza



























Proiect de activitate integrata Prietenii din ograda Grupa: Mare - pregatitoare

gradinita











ALTE DOCUMENTE

SCRIEREA CREATIVĂ
planse cu tomana - frunze, ghinda etc
PLANIFICARE ORIENTATIVA-GRUPA MICA - OMUL
La pescuit
FIŞĂ DE LUCRU - figura geometrică
ADIO, GRADINITA 2006 - 2007 GRUPA PREGATITOARE B
Deasupra norilor
Intoarcerea
CATELUSUL - CUM SA IL CONFECTIONAM
FISA DE LUCRU ANOTIMPURILE




Proiect de activitate integrata

Prietenii din ograda

Data:

Grupa: Mare - pregatitoare

Educatoarea:

Categoria de activitate: - Educarea limbajului

-         Educatie pentru societate

Tema activitatii: "Intamplari cu animale"(povestire cu inceput dat)

Durata: O zi

Obiectivele proiectului: Cunoasterea unor aspecte ale lumii inconjuratoare - animalele domestice - infatisare, partile corpului, actiuni specifice, hrana, adapostul, puii, foloasele pe care le aduc omului in ceea ce priveste alimentatia, imbracamintea, tractiunea etc.;

Sprijinirea copiilor in procesul de asumare de roluri si responsabilitati - cunoasterea unor reguli de comportare fata de animale, a masurilor necesare ingrijirii lor si a modului in care copiii pot contribui la ingrijirea animalelor;

Educarea capacitatii de a descrie unele animale, de a relata, de a sustine o conversatie folosind adecvat cuvintele in contexte gramaticale diferite.

Inventar de probleme

Ce stiu copiii

Ce doresc sa afle

Animalele se mai numesc si necuvantatoare, pentru ca nu pot vorbi ca oamenii.

Animalele pot fi parinti, iar copiii lor se numesc pui.

Oamenii cresc anumite animale care se numesc animale domestice.

Animalele se inteleg intre ele?

Daca puii se imbolnavesc asemenea copiilor, parintii lor cum ii ajuta?

Daca iubim animalele , de ce le mancam, totusi?

Carnea nu ne face rau ?

Ø      Activitati de grup:

1.Educarea limbajului: "Intamplari cu animale" (povestire cu inceput dat)

Obiective de referinta vizate:

-         sa inteleaga si sa transmita mesaje simple si sa reactioneze la acestea;

-         sa fie capabil sa creeze (cu ajutorul educatoarei) rime, povestiri, utilizand intuitiv diverse figuri de stil;

-         sa distinga sunetele care compun cuvintele si sa le pronunte corect.

2.                        Educatie pentru societate: "Sa iubim si sa ocrotim animalele"

Obiective de referinta vizate:

-         sa recunoasca si sa respecte normele necesare integrarii in viata sociala, precum si regulile de securitate personala;

-         sa aprecieze, in situatii concrete, unele comportamente si atitudini in raport cu normele prestabilite pe care le cunosc

3.                        Activitati pe arii de stimulare /sectoare /zone

Comportamente urmarite:

Biblioteca: Citire si descrieri de imagini "Prietenii din ograda"

-         sa realizeze un dialog imaginar in care doua personaje "cainele" si "pisica" discuta despre relatiile dintre ele si stapan, pe de o parte, si dintre ele si alte animale (cal , vaca, porc, capra, oaie) pe de alta parte;

-         sa motiveze de ce animalele isi iubesc stapanul si de ce stapanul isi iubeste animalele;

-         sa relateze cum ingrijesc oamenii animalele din curte ( le hranesc, le amenajeaza adaposturi pe care le si curata, le aduc ingrijiri medicale atunci cand se imbolnavesc etc.;

-         sa formuleze propozitii in care sa redea grija lor pentru animale.

Arta:

-         sa realizeze picturi in care sa prezinte modul in care ei ingrijesc si ocrotesc animalele;

-         sa redea prin desen pataniile oitei;

-         sa formeze propozitii cu cuvantul "Mieluta"

Joc de masa: Puzzle ; Cauta al cui este - asociere.

-         sa reconstituie un joc de puzzle cu imagini ale unor animale;

-         sa caute jetoanele cu hrana si adapostul animalelor, ale produselor pe care oamenii le obtin de la animale si sa le asocieze cu animalul respectiv;

-         sa cunoasca foloasele pe care le aduc omului;

-         sa formuleze propozitii, folosind in mod corect substantivele in cazul genitiv.

Constructii: "Adaposturi pentru animale"

-         sa redea prin imbinare, asamblare forma unor adaposturi;

-         sa explice pentru cine au construit adaposturile;

-         sa relationeze cu partenerii de grup.

Joc de rol: "De-a veterinarul"

-         sa cunoasca si sa aplice reguli de protejare a vietii animalelor;

-         sa manifeste grija fata de animalele neajutorate

-         sa-si asume roluri si responsabilitati

-         sa se exprime in propozitii simple si dezvoltate, corecte din punct de vedere logic si gramatical.

Strategii didactice:

Metode: - conversatia,

- explicatia,

- expunerea,

- povestirea,

- exercitiul,

- jocul,

- problematizarea

Material didactic: Jocul "Gaseste al cui este", Puzzle, O imagine cu aspecte reprezentative din povestea"Uta - Mieluta", diferite carti, imagini cu animale domestice, acuarela, creioane colorate, fise de lucru, trusa "De-a doctorul", halate de doctor, papusi - animale, diferite truse de constructii

Ø      Finalitatea zilei:

Organizarea unei expozitii cu lucrarile executate de copii, strangerea materialelor si asezarea lor la locurile stiute de copii.

Ø    Scenariul zilei

Evenimente didactice

Continutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare

1. Moment organizatoric

2. Captarea atentiei

3. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

4. Dirijarea invatarii

5. Consolidarea invatarii - atingerea performantei

6. Incheierea activitatii (zilei)

Se asigura conditiile optime pentru desfasurarea programului zilnic - pregatirea sectoarelor, a materialelor didactice necesare.

Dupa sosirea copiilor la gradinita, sunt lasati sa discute liber despre animalele domestice, apoi educatoare le va prezenta "o casuta cu surprize" in care se afla o imagine cu o oaie ( din poveste "Uta - Mieluta) cerandu-se copiilor sa descrie imaginea dar si personajul principal si sa faca comentarii asupra detaliilor: funda rosie la gatul animalului, iarba verde pe care o paste etc.

Se vor strange copiii in jurul educatoarei si vor fi anuntati ca li se va citi o povestioara in care este vorba despre o oita pe nume "Uta Mieluta" dar ca ei trebuie sa continue povestirea deoarece nu este terminata.

UTA - MIELUTA

de F. Sahling

Pe la mijlocul iernii, oaia cea batrana a bunicului , aduse pe lume o mieluta, pe care o numira : "Uta - Mieluta". Intr-o dimineata, cam pe la sfarsitul lunii ianuarie, Uta - Mieluta se trezi plina de voie buna. Nu-si dadea seama de ce. Am visat oare ceva frumos, sau poate e din cauza soarelui ? se intreba ea. Nu-si amintea totusi sa fi avut vreun vis. Si nici soarele nu putea fi pricina voiosiei sale, caci razele lui nu patrundeau inca pana in staul. Atunci care sa fie cauza? Deodata, Uta - Mieluta o descoperi: Pe usa deschisa a grajdului sedea o pasarica si canta de mama focului. Dupa ce-si ispravi cantecul, pasarica ii spuse: "Vino afara, somnoroaso ! Toata lumea a iesit la aer, numai tu lenevesti aici. Soarele ne zambeste, cerul e albastru, vantul adie usor si intreaga fire se bucura de aceasta zi minunata.

Uta - Mieluta, nu statu mult pe ganduri si sari cu voiosie gardul staulului. In ograda toate animalele isi plimbau puii si le aratau ograda. Catelusa - mama isi scoase catelusii din cusca si ii invata sa latre la persoanele necunoscute, ca de, nu ea pazeste casa? Mama - purcelusa isi invata purcelusii sa grohaie - semn ca le e foame si sa vina gospodina sa le aduca . Mama - vacuta isi scoase si ea vitelul din grajd la plimbare prin ograda si-l invata sa rumege fanul din fanar.

Dupa ce a zburdat prin ograda , vazu peste gard campul verde. Deodata, iesi pe poarta afara din ograda , ajunse la iarba verde, dar..

Voi cere copiilor sa continue povestea, spunand ce cred ca a facut oita, cu cine s-a intalnit, daca a patit ceva rau sau nu, cum cred ei ca s-a terminat patania Mielutei

Fiecare copil va oferi diverse variante de final.

Dupa ce copiii isi prezinta creatiile le voi cere sa dea un titlu povestirii, stabilindu-se cel mai potrivit.

Jocuri si activitati pe arii de stimulare.

In activitatea de la biblioteca se pot realiza toate obiectivele din cadrul activitatii "Educatie pentru societate"

Se vor realiza dialoguri imaginare in care doua personaje (animale) discuta despre relatiile dintre ele si stapan sau dintre ele si alte animale.

Cum simt ele dragostea stapanului dar si cum isi arata ele dragostea stapanului, etc.

In incheiere voi face aprecieri verbale si stimulatorii asupra modului in care s-au comportat in timpul zilei si au participat la activitati . Aprecierile vor fi individuale si colective. Se va organiza expozitia cu lucrarile realizate in sectorul "Arta" si le voi acorda recompense.

Surpriza,

Conversatia

Expunerea narativa

Povestirea, problematizarea

Conversatia

Jocul exercitiu

Conversatia de incheiere

Prin impuls emotional

Imaginea reprezentativa din poveste

Prin participare activa

Stimulente - medalioane cu animalul preferat


Document Info


Accesari: 4779
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )