Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza

Albă ca Zăpada, de Fraţii Grimm - PROIECT DIDACTIC


ALTE DOCUMENTE

Demonstraţie schiţă -plan-
ŞCOALĂ ĪN PĂDURE - L E C T U R A S Ă P T Ă M Ā N I I
Amintiri din copilărie - test
Epigonii - POEZIA CETĂŢII UMANE
Planificarea materiei pentru limba şi literatura romānă
Ecouri critice
TESTARE SEMESTRIALA Clasa a VI-a - romana
Clasicismul si Romantismul
TEST LIMBA ŞI LITERATURA ROMĀNĂ CLASA A V-A

PROIECT DIDACTIC

Clasa: I

Obiectul: Literatură pentru copii - opţional

Unitatea de īnvăţare: Traista cu basme şi poveşti

Subiectul: Albă ca Zăpada, de Fraţii Grimm

Titlul lecţiei: de fixare şi sistematizare

Obiective cadru: - Stimularea capacităţii de receptare a textelor literare

                             - Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă

                             - Dezvoltarea interesului pentru lectură

Obiective de referinţă: - să īnţeleag 545d32f ă conţinutul textului studiat;

                                       - să "citească" imagini şi să le aşeze īn ordinea desfăşurării acţiunii;

                                       - să prezinte conţinutul textului literar;

                                       - să formuleze īntrebări şi răspunsuri īn legătură cu textul studiat;

                                       - să rezolve corect exerciţiile şi jocul matematic;

                                       - să formuleze corect titlul pentru fiecare tablou;

                                       - să găsească cuvinte rimate;

                                       - să completeze corect propoziţiile şi schemele date;

                                       - să compună poezii scurte īn legătură cu conţinutul poveştii.

Modalitatea de desfăşurare: īn pereche şi frontal

Metode şi procedee: conversaţia euristică, munca independentă, problematizarea, jocul didactic,
                                     munca īn pereche, observaţia, exerciţiul, eseul, ciorchinele, diagrama Venn,
                                     cvintetul, brainstorming-ul.

Suport şi resurse: păpuşi, fişe de muncă independentă, planşe, carioci.

Propunător: institutor Cosma Adina Iuliana. - Şcoala cu clasele I-VIII nr. 5 Baia Mare.

I. AVANPREMIERA

            a) - organizarea clasei;

                - pregătirea materialelor necesare lecţiei;

            b) - captarea atenţiei: - Prezentarea unor păpuşi confecţionate din lānă care reprezintă personajele poveştii "Albă ca Zăpada".


                                                 - La ce te gāndeşti cānd spui cuvāntul "zăpadă"?

II. CONCENTRARE ŞI REVIZUIRE


    Fişa 1.: - Elevii vor rezolva independent fişa:

            a) - Rezolvaţi următoarele exerciţii

L

 
                9 - 6 =        

A

 
                12 + 3 + 3 = 

B

 
                30 + 60 =

Z

 
                24 + 6 =

P

 
                47 -25 =

C

 
                30 + 23 - 3 =

Ă

 
                69 + 10 =

D

 
                55 + 24 =

            b) Scrieţi litera de la fiecare exerciţiu deasupra rezultatului corespunzător de mai jos pentru a afla numele unui personaj din povestea vizionată ora trecută.

- verificarea fişei prin rezolvarea frontală la tablă.


III. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE

            Exerciţii aplicative asupra conţinutului poveştii "Albă ca Zăpada" īn urma vizionării diafilmului.

IV. DIRIJAREA ĪNVĂŢĂRII

            a) aşezaţi tablourile următoare īn ordinea desfăşurării acţiunii din poveste.

            b) Formulaţi un titlu corespunzător fiecărui tablou:

                        Vānătorul Milostiv

                        Căsuţa piticilor

                        Oglinda fermecată

                        Surpriza piticilor

                        Cingătoarea

                        Pieptenele otrăvit

                        Mărul

                        Prinţul salvator

            Se lucrează īn pereche

Fişa 2 c) Găsiţi cuvinte care să rimeze cu cel date:

              acasă- .................  (frumoasă, miloasă, invidioasă)

              plecat- ................. (căutat, umblat, īnşelat)

              oglindă- ............... (zăpadă, colindă)

            d)  Completaţi propoziţiile următoare:

"Părul negru ca .............."

"Pielea albă ca ..............."

"Harnică ca o ................."

            e) Ciorchinele: Spuneţi īnsuşiri care o caracterizează pe Albă ca Zăpada. Ce importanţă au
                 calităţile fetei īn desfăşurarea acţiunii din poveste? Care este rolul fiecărui personaj?




            f) Se lucrează īn pereche următoarea diagramă.

Alegeţi īnsuşirile care o caracterizează numai pe Albă ca Zăpada şi scrieţi-le īn primul cerc şi pe cele care se potrivesc Crăiesei īn al doilea cerc:

            frumoasă                      ascultătoare

            urātă                             vitregă

            bună                             harnică

            orfană                           rea

            invidioasă                     iubitoare

           

Se lucrează frontal: Există trăsături care să fie comune celor două personaje? Scrieţi-le īn spaţiul īn care cele două cercuri se intersectează: (frumoasă)

            g) Eseul de cinci minute - oral

Dacă aţi īntālni-o pe Albă ca Zăpada, v-ar plăcea să fiţi prieteni cu ea? De ce? Ce īntrebare i-aţi pune?

V. EVALUAREA

            Compuneţi o poezie de cinci versuri despre Albă ca Zăpada. Fiecare elev se va confrunta cu colegul de bancă pentru a obţine o poezie. Apoi fiecare pereche se va confrunta cu o pereche vecină.

            "Mama vitregă şi rea              "De acasă a plecat

            De acasă o alunga                  Prin pădure a umblat

            Vānătorul mai milos               O căsuţă a găsit

            O lăsa īn codru jos                  Pe pitici i-a mulţumit

            Să-şi găsească adăpost"         De aceea a trăit"

(Tot Daiana, Tar Renata)                      (Morariu Ionuţ, Paraci Melinda)

VI. ĪNCHEIEREA

            - tema pentru acasă: Alege personajul īndrăgit din poveste şi desenează-l

                                                                                                   - aprecieri generale şi individuale


Document Info


Accesari: 40
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2010 )