Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza

PROIECT TEMATIC - FIIND BAIET PADURI CUTREIERAM -M.EMINESCU

ALTE DOCUMENTE

Amintiri din copilărie - test
POEZIA MITOLOGICA
LECTURA PENTRU VACANTA - Clasa a VII-a
Planificarea materiei pentru limba şi literatura romβnă
Ion de Liviu Rebreanu
BALTAGUL De Mihail Sadoveanu rezumat
PROIECT DIDACTIC - „ Ciobănil㔠de Vasile Voiculescu
Romanul realist - Trăsături ale romanului realist
ENEIDA - Povestirea primelor şase cărţi
ULTIMELE CAUTARI PENTRU ACEST DOCUMENT
fiind baiet paduri cutreieram proiect de lectie
fiind baiet paduri cutreieram de mihai eminescu
fiind baiet paduri cutreieram de mihai eminescu proiect de lectie
proiect didactic " Fiind baiet paduri cutreieram
fiind baiet paduri cutreieram rezumat
eminescu proiect tematic
fiind baiet paduri cutreieram proiect didactic
rezumat fiind baiet paduri cutreieram
fiind baiet paduri cutreieram"mihai eminesc
proiect didactic la Fiind baiet de M. Eminescu
fiind baiet paduri cutreieram rezumat
Mihai Eminescu Somnoroase Pasarele tartalma
fi baiet cutreieram-mihai eminescu
mihai eminescu fiind baiet paduri cutreieram rezumat
M.Eminescu Fat frumos din lacrima proiect didactic
proiect tematic Eminescu
proiect de activitate mihai eminescu
proiect tematic mihai eminescu
proiect tematic eminescu
PROIECT TEMATIC EMINESCU
de ziua lui Eminescu prezenare
Proiect de lectie somnoroase pasarele
activitate integrata eminescu
revedere eminescu proiect didactic
proiect tematic-eminescu luceafarul poeziei
proiect tematic copilaria
limba romana proiecte de mihai eminescu
proiect de lectie- fat frumos din lacrima
proiect tematis mihai eminescu
proiect didactic educarea limbajului mihai eminescu
zi and baiet cutreieram rezumat
harta proiectului eminescu
PROIECT TEMATIC 15 IANUARIE MIHAI EMINESCU
harta proiectului tematic eminescu
harta proiect tematic cu eminescu si creanga
somnoroase pasarele de eminescu proiect didactic
proiect de lectie romana eminescu
proiect tematic poezii poezii
activitate integrata mihai eminescu
model proiect mihai eminescu
PROIECT TEMATIC
proiect tematic eminescu
mihai eminescu-proiect tematic
poezia Revedere de M. Eminescu proiect de lecţie
proiect tematic despre eminescu
fiind baiet padure cutreieram
PADUREA PROIECT TEMATIC
activitate integrata in codru de m eminescu
lacul de M.Eminescu proiect didactic
proiect tematic -PRESCOLARI
proiect tematic biblioteca carte
somnoroase pasarele proiect didactic
proiect tematic insecte
cauta umbra potrivita animale fise
model scrisoare catre parinti proiect tematic
proiect tematic lacul de mihai eminescu
poezia fiind baiet paduri cutreieram rezumat
eminescu activitate integrata
euritmie proiect didactic
animale din padure proiect tematic
lumea poeziilor proiect tematic
ce te legeni codrule desene
proiect tematic o zi insecte
educarea limbajului proiect tematic Mihai Eminescu
proiect tematic -cei mici in lumea lui eminescu
fiind baiet paduri cutreieram clasa 7
proiect tematic ziua padurii
padurea proiect tematic
Aceste cautari sunt actualizate instantaneu

       ,,FIIND BAIET PADURI CUTREIERAM’’-M.EMINESCU

                                        PROIECT TEMATIC

      Obiectivele proiectului

-trezirea interesului pentru literatura a copiilor

-cultivarea dragostei pentru natura

-sa cunoasca viata si opera lui Eminescu conform puterilor de intelegere

      Alegerea subiectului

    Ioana, o fetita dn grupa careia ii place foarte mult sa cante, intr-o zi fredona ,,Mai am un singur dor’’ inconjurata fiind de copii. Dupa ce au ascultat cu admiratie intregul cantec, vin si intreaba educatoarea:

    -Doamna, noi de ce nu invatam cantecul acesta?

    -Dar voi stiti cine a scris versurile?

    -Da,Eminescu.

      Inventarul de probleme

Ce stiti despre Eminescu?

Ce doriti sa aflati?

Eminescu este cel mai mare poet roman

A scris si povesti?

A scris multe poezii

A avut prieteni?

Ii placea sa se plimbe prin padure

Dar copii?

Am vazut statuia lui Mihai Eminescu in parcul din centrul orasului

A fost inmormantat la mare?

Iubea animalele din padure?

    Fiind in preajma zilei de 15 ianuarie, propun copiilor sa desfasuram chiar saptamana aceasta proiectul ,,Fiind baiet paduri cutreieram’’-Mihai Eminescu- pentru a-l omagia pe marele poet alaturi de scolari, in parteneriat cu Casa de Cultura.

    Copiii au fost incantati si impreuna ne-am gandit de ce materiale avem nevoie. Pornind de la intrebarile copiilor, am fixat directiile de dezvoltare, stabilind

HARTA PROIECTULUI

                 POEZIE                                                             COPILARIE

MIHAI EMINESCUUU

 
                                   

                                                                                                


                  POVESTI                                                              PRIETENIE

                                                                                              

                 

     

      Centrul tematic

    Am aranjat impreuna cu copiii centrul tematic unde am expus portretul lui Eminescu, carti illustrate, carti cu poezii, acesta urmand sa se imbogateasca pe parcurs cu noi materiale aduse de parinti, scolari, sau lucrate chiar de copii.

      Material folosit

-carti cu poeziile lui Eminescu

-album de romante pe versurile lui Mihai Eminesc, muzica de Gheorghe Sarac-cd-uri

-dictionare,carti illustrate a poeziilor-Somnoroase pasarele

                                                          -Ce te legeni

                                                          -Revedere

- carte ilustrata Fat Frumos din lacrima

-diapozitive

-fise

-diafilme

      Metode folosite

-conversatia, explicatia,povestirea, exercitiul

   

      Resurse umane

-copiii grupei, parinti, scolari, profesori de limba romana

      Resurse de timp

-o saptamana

      Finalitatea proiectului

-expozitii cu lucrari de picture inspirate din versurile lui Eminescu

-euritmie ,,Somnoroase pasarele’’

-depunere de flori la stauia lui Mihai Eminescu

      Discutii cu persoane implicate

    Am facut anuntul la afisierul grupei pentru ca parintii sa afle ce vom realiza in saptamana urmatoare si sa ne sprijine in realizarea obiectivelor cu diferite materiale.

O scrisoare de intentie am adresat-o si doamnei profesoare de limba romana pentru a sti ce materiale sa ne puna la dispozitie.

      Activitatea de comunicare si investigare

    In conformitate cu planul de invatamant am planificat activitatile comune pe o saptamana, cat si activitatile pe arii de stimulare pentru a realiza obiectivele propuse:

-activitatea de cunoastere a mediului:

                                            -Vreau sa stiu?

                                            -Sa-l cunoastem pe Eminescu-prezentare de diapozitive

-educatie muzicala:

               -auditii:,,Mai am un singur dor’’

                           ,,Somnoroase pasarele’’

-educatie pentru societate:

                -lectura educatoare ,,Prietenia dintre Eminescu si Ion Creanga’’

-educarea limbajului:

                -poezia ,,Somnoroase pasarele’’

                -poveste create- ,,Povestea codrului’’

-activitatea matematica:

                -al catelea copac… a cata pasare este?

                 -ordonarea grupelor dupa numarul crescator si descrescator si asocierea                      cardinalului(scara numerica)

-activitatea practica:

                -lucrare colectiva ,,Codrul’’(indoitura de sarma)

-educatie plastica:

                -macheta ,,La mijloc de codru des’’ modelaj

                -desen imaginatie ,, Somnoroase pasarele’’

-educatie fizica:

                 -euritmie ,,Somnoroase pasarele’’

    Activitati pe arii de stimulare

  Biblioteca

-sa citeasca imaginile si sa recunoasca din ce poezii fac parte

-recitarea model a versurilor eminesciene

-recitare pe roluri

-sa creeze o poveste sugerata de machete realizata

  Arta

-sa deseneze sau sa picteze folosind imagini suggestive de versuri

-sa modeleze imagini sugerate de text si sa ansambleze totul intr-o macheta colectiva

-sa scrie semen grafice, combinand diferite elemente grafice-copaci,stele,pasari

-sa asocieze cantecului miscarile sugerate de text

-sa confectioneze cu ajutorul parintilor costumatia adecvata(cioc, aripi,coronita)

  Stiinta

-sa rezolve puzzle cu imagini din copaci,plante, animale alcatuite din 7 piese

-sa numere insecte,pasari, animale,copaci, flori pentru a forma scara numerica sis a asocieze cu cifra corespunzatoare

-sa-si asume responsabilitati in ingrijirea si ocrotirea mediului

  Constructii

-sa redea din betisoare(sau forme geometrice) copaci, flori, copii, bancute

  Joc de rol

-,,de-a serbarea’’

  

  Joc de masa

-,,cauta umbra potrivita’’

-,din jumatate intreg’’

-diafilm ,,Fat Frumos din Lacrima’’

    Dupa planificarea activitatilor, am stabilit pentru fiecare zi uyn scenario de realizare integrate a activitatilor, incercand sa le starnesc copiilor interesul si curiozitatea pentru amanuntele cele mai importante din viata(copilaria) si opera lui Mihai Eminescu

    In desfasurarea acestui proiect au fost antrenati si parinti si chiar scolari in confectionarea recuzitei pentru dansul de euritmie si procurarea de flori.

    Incursiunea in lumea mirifica a poeziilor eminesciene a sensibilizat gustul pentru poezie al coopiilor, dragostea pentru natura, pentru frumos si formarea deprinderilor de a-si exprima cu usurinta impresiile atat verbal cat si prin expresivitatea miscarilor.

    Evaluare

  Activitatile planificate au fost incununate au fost incununate de bucuria si satisfactia ca au reusit sa invete cantecul ,,Mai am un singur dor’’, culminand cu ultima zi, cand au omagiat ziua de 15 ianuarie, recitand expresiv versuri de Eminescu si prezentand un frumos dans euritmic ,,Somnoroase pasarele’’.Toate acestea au fost incluse intr-un cd,iar apoi a urmat depunerea de flori la statuia lui Eminescu din parcul central.

            EMINESCU-,,LUCEAFARUL POEZIEI ROMANESTI’’

                Proiect de activitate integrata

      Activitati de grup

   Ed.plastica-desen(modelaj) din imaginatie ,,Somnoroase pasarele’’

   Obiective de referinta: sa deseneze sau sa modeleze prin redarea imaginilor poetice din poeziile audiate.

   Ed.fizica-euritmie ,,Somnoroase pasarele’’

   Obiective de referinta: -sa-si coordoneze miscarile corpului in exprimarea ideilor si sentimentelor create de muzica audiata

                                        -sa asocieze cantecului miscarile sugerate de text

      Activitati pe arii de stimulare/sectoare

  Biblioteca-sa recite model pe roluri versuri de Eminescu

                  -sa recite si sa cante in perfecta sincronizare poezia ,,Mai am un singur dor’’

  Arta-sa modeleze elemente componente pentru alcatuirea unei machete sugerata de    

                  versurile poeziei ,,Somnoroase pasarele’’

        -sa redea imaginile poetice in desen sau picture intalnite in poezia ,,Somnoroase

                  pasarele’’

        -sa probeze costumatia necesara pentru euritmie

       -sa execute miscari sugerate de textul melodiei

  Stiinta-sa numere cate elemente au folosit in compunerea fiecarei lucrari de desen

      Scenariul zilei

 

  La sosirea copiilor in sala de grupa, au gasit pe mese buchete de flori.Le-am motivat de

ce avem atatea flori, si in aceasta atmosfera am trecut la realizarea obiectivelor activitatilor commune pe grupuri mici, in cadrul ariilor de stimulare.

  La sectorul Arta un grup de copii au recitat poezia ,,Somnoroase pasarele’’ si au desenat sau pictat imaginile sugerate in versuri, compunand astfel un peisaj de natura:lebada,  lacul,trestii, barca,luna,flori,teiul etc.

  Alt grup au modelat pentru realizarea machetei pe versurile recitate sau alta poezie dorita de ei.

  La sectorul Biblioteca au recitat expresiv poeziile invatate in sincronizare cu aceleasi versuri cantate.

  La sectorul Stiinta au numarat cate elemente contine fiecare lucrare practica compusa.Apoi copii s-au costumat, si au executat miscarile sugerete de text si  melodie in dansul de euritmie.

  In finalul proiectului am plecat costumati cu flori in maini la Casa de Cultura unde a avut loc festiviate a de omagiere si apoi la stauia din parc.

  Evaluarea intregului proiect a fost rasplatita de aplauzele binemeritate ale publicului, aprecierile organizatorilor, si fiecare copil a primit cate un cd al spectacolului omagial.

         

     

   

                               

               

                  


Document Info


Accesari: 164
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2010 )