3.2.PLANIFICAREA LECŢIILOR DE PROBĂ sI A LECŢIEI FINALE
4.EVALUAREA PRACTICII PEDAGOGICE: A) Documentele portofoliului de evaluare
4.1.Fisa de asistenta
Data: Clasa : Nr. de elevi (prezenti/înscrisi) : Disciplina : Unitatea de învatare :
Subiectul lectiei : Tipul lectiei[1] : Scopurile lectiei/O.R./C.S. :
Obiective operationale :
Metode si procedee :
Mijloace de învatamânt:
Strategia de evaluare :
4.2. GRILĂ DE OBSERVARE A LECŢIEI
Data : Clasa : Nr. de elevi (prezenti/înscrisi) : Disciplina : Subiectul lectiei : Tipul lectiei : Resurse procedurale (metode, procedee, interactiuni, forme de organizare a activitatii elevilor) :
Resurse materiale (mijloace de învatamânt):
4.3. Planificare calendaristica (semestriala/anuala) În interiorul planificarii anuale se poate face o demarcatie între semestre.
Clasa: _________ Disciplina: _______________________ Nr. de ore /saptamâna: _____________ Nr. de ore total: ______
4.4. Proiectul unitatii de învatare
Clasa : _______ Disciplina : _____________________ Unitatea de învatare: _________________________ Numar de ore alocate: ___________ Data/date corespunzatoare numarului de ore : __________
4.5. Proiect de lectie[2]
DESFĂsURAREA LECŢIEI
4.6. Proiect didactic pentru 414g624e activitati educative 4.6.1. Proiect didactic pentru 414g624e activitate extrascolara Data : Clasa : Nr. de elevi (prezenti/înscrisi) : Disciplina : Subiectul lectiei : Tipul lectiei : Obiectivele activitatii: Strategia didactica : Resurse procedurale (metode, procedee, interactiuni, forme de organizare a activitatii elevilor) :
Resurse materiale (mijloace de învatamânt):
Scenariul propriu-zis (organizarea clasei, motivarea elevilor, conduita didactica, oportunitatea alegerii temei, activitatea didactica, gradul de implicare si participare a elevului, asigurarea feed-backului - aprecieri, evidentieri, situatii conflictuale, elevi problema, impasuri, observatii):
4.6.2.Proiect didactic pentru 414g624e dirigentie
Data: Subiectul activitatii: Strategii de realizare (metode, procedee, mijloace, forme de organizare):
Bibliografia consultata:
Scenariul desfasurarii activitatii:
1) Organizarea clasei în vederea desfasurarii activitatii
2) Motivarea elevilor
3) Anuntarea temei si a obiectivului activitatii
3) Desfasurarea activitatii
4) Asigurarea feed-back-ului
Referitor la activitatea de dirigentie, ca document educational în sprijinul cadrelor didactice ce vor desfasura astfel de demersuri educationale, important este Caietul profesorului-diriginte pentru ca el reuneste toate domeniile si referintele muncii educative. Structura acestui caiet ar putea fi urmatoarea: 1. Catalogul clasei 2. Profesorii clasei 3. Comitetul de parinti pe clasa 4. Colectivul de responsabili ai clasei 5. Orarul clasei 6. Proiectul anual de activitate educativa 7. Proiectul semestrial de activitate educativa 8. Scenarii de lectii de dirigentie (schite de proiecte ale orelor de dirigentie) 9. Asistente la orele clasei s.a. 10.Observatii asupra clasei si asupra elevilor 11. Fisele psihopedagogice (ce vor sta la baza realizarii Caracterizarilor elevilor) 4.7. Fisa de caracterizare psihopedagogicaA) Dosarul scolar al elevului (în vederea realizarii sarcinilor de profesor diriginte)1. Date personale generale (nume, prenume, data nasterii etc.) 2. Fisa medicala 3. Fisa psihologica 4. Fisa rezultatelor scolare 5. Rezultate la teste 6. Fisa convorbirilor cu parintii 7. Fisa anchetei sociale 8. Mediul familial (scurta caracterizare) 9. Dezvoltarea fizica (scurta caracterizare) 10. Trasaturi de personalitate caracteristice 11. Aptitudini speciale 12. Activitate extrascolara 13. Interese, pasiuni 14. Aspiratii educationale 15. Aspiratii profesionale 16. Realizari exceptionale 17. Nevoi speciale 18. Adaptarea sociala 19. Disciplina 20. Alte informatii
B) Fisa psihopedagogica I. Date generale: 1. Numele si prenumele 2. Data nasterii 3. Locul nasterii
II. Date familiale Profesia mamei Profesia tatalui Familia: normala, mama decedata, tata decedat, parinti divortati, tata vitreg, mama vitrega Numarul copiilor Elevul este al. (în ordinea nasterilor) Atmosfera social-morala a familiei si conditiile de munca ale elevului
III. Date medicale Boli cronice Deficiente fizice Alte date
IV. Profil psihopedagogic
V. Situatia scolara
4.8. FIsE DE EVALUARE A LECŢIILOR 4.8.1 FIsĂ DE EVALUARE A LECŢIEI DE PROBĂ nr.1 Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lectiei : Tipul lectiei :
NOTA SEMNĂTURA Profesor- mentor
3 ... ......... 4.8.2 FIsĂ DE EVALUARE A LECŢIEI DE PROBĂ nr.2 Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lectiei : Tipul lectiei :
NOTA SEMNĂTURA Profesor- mentor
3 ... .........
4.8.3 FIsĂ DE EVALUARE A LECŢIEI FINALE Data : Clasa : Disciplina : Subiectul lectiei : Tipul lectiei :
COMISIA NOTA SEMNĂTURA 1. Profesor- mentor
3 ... ......... 2. Profesor Didactica specialitatii
3 ... ....... B. Proiect didactic de sinteza - Lucrare de absolvire a modului de pregatire a personalului didactic -
Proiectul-sinteza consta în elaborarea unei lucrari de sinteza pe o tema, la alegerea candidatului, cu acordul profesorului de specialitate din domeniul Psihologiei educatiei, Pedagogiei (Teoria si metodologia curriculumului, Teoria si metodologia instruirii si Teoria si metodologia evaluarii), domeniul didacticii aplicate la disciplinele de specialitate, domeniul practicii pedagogice, domeniul activitatilor educative prevazute în curriculum-ul scolar (inclusiv la dispozitia scolii), domeniul organizarii si managementului unitatilor si proceselor instructiv-educative. În cadrul proiectului-sinteza, candidatul trebuie sa demonstreze ca a asimilat cunostintele teoretice prevazute de programele de studii, ca este în masura sa le valorifice la disciplinele de specialitate, pe baza experientei dobândite prin intermediul practicii pedagogice efectuate.
NOTĂ: 1. Începând cu anul universitar 2005-2006, tematica va fi stabilita de fiecare cadru didactic coordonator la disciplinele din Planul de învatamânt al D.P.P.D.: Psihologia educatiei, Pedagogie, Didactica specialitatii, Practica pedagogica, Sociologia educatiei, Management educational, Informatica asistata de calculator. 2. Bibliografia se va stabili în colaborare cu profesorul coordonator.
NOTELE OBŢINUTE DE STUDENTLAPRACTICA PEDAGOGICĂ
[1] Fisa de asistenta aplicabila la toate tipurile de lectie (dobândire de cunostinte, mixta, formare de priceperi si deprinderi, recapitulare si evaluare) si la toate lectiile si activitatile demonstrative la care s-a asistat [2] Proiect de lectie aplicabil la toate tipurile de lectii din sistem (dobândire de cunostinte, mixta, formare de priceperi si deprinderi, recapitulare, evaluare)
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||