Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza



























PROIECT DE LECTIE CLASA A 3-A "Stejarul din Borzesti" dupa Eusebiu Camilar - ora aII-a (Formularea ideilor principale)

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

C U N O A Ş T E R E A M E D I U L U I - planificarea calendaristică -
PROIECTAREA UNITATII DE INVATARE
Analiza sistemica a unitatilor de invatare
EVALUAREA IN ACTIVITATILE MOTRICE
Educatia pentru o dezvoltare durabila
Planificarea unitatilor clasa a IVa-B
LEGITATE si NORMATIVITATE IN INSTRUIRE
MANAGEMENTUL CURRICULUM-ULUI - PROIECTAREA ACTIVITATII DIDACTICE
Proiect de lectie Limba si literatura romana - Verbul
PLANUL MANAGERIAL al consilierului educativ Anul scolar 2006-2007




 

PROIECT DIDACTIC

Data: 30.10.2006

Clasa: a III-a A

Scoala Nr. 1, Piatra - Neamt

Propunator:

Locul de desfasurare al orei: sala de clasa

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Tara

Subiectul lectiei: "Stejarul din Borzesti" dupa Eusebiu Camilar - ora aII-a (Formularea ideilor principale).

Tipul lectiei: mixta

Obiective cadru: O.C.3 - dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;

O.C.2 - dezvoltarea capacitatii de exprimare orala.

Obiective de referinta:

3.1. - sa identifice elemente de baza ale organizarii textului literar/nonliterar in pagina;

3.2. - sa desprinda ideile principale dintr-un text citit;

3.3. - sa citeasca in mod constient, corect, *fluent si expresiv un text cunoscut;

3.7. - sa manifeste interes pentru lectura unor texte variate literare;

2.3. - sa redea prin cuvinte proprii continutul unui fragment dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat.

Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil:

a)    cognitive:

O1: sa-si formeze deprinderile de citire corecta, curenta, constienta si expresiva prin intermediul textului "Stejarul din Borzesti";

O2: sa inlocuiasca cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles;

O3: sa raspunda la intrebari, demonstrand ca a inteles continutul de idei;;

O4: sa asocieze un fragment din text cu ideea principala / imaginea corespunzatoare;

O5: sa selecteze fragmentele potrivite unor expresii si idei cuprinse in textul "Stejarul din Borzesti", in urma analizei atente a continutului acestuia;

O6: sa grupeze insusiri ale personajelor din text dupa metoda ciorchinelui;

O7: sa redea oral, pe fragmente logice sau integral continutul textului "Stejarul din Borzesti", pe baza planului de idei;

O8: sa desprinda mesajul textului: dragostea de tara, vitejia, spiritul de sacrificiu, daruirea;

b)    psihomotorii:

OM1: sa scrie lizibil, corect si ordonat, respectand regulile de scriere in pagina caietului ori pe fise de lucru;

OM2: sa- si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes sugerat de invatator;

c)     afective:

Elevii:

OA1: vor manifesta interes pentru citirea lectiei, povestirea lecturii, caracterizarea personajului principal;

OA2: vor accepta solicitarile invatatorului si se vor mobiliza in realizarea lor;

OA3: vor manifesta respect si admiratie pentru domnitorul Stefan cel Mare.

R E S U R S E

METODOLOGICE:

- metode si procedee: conversatia, lectura explicativa, demonstratia, exercitiul,

problematizarea, munca cu manualul, metoda mozaic, metoda ciorchinele;

- modalitati de organizare a activitatii cu elevii: frontal, individual, pe grupe;

- mijloace didactice: portretul domnitorului Stefan cel Mare, textul integral "Stejarul

din Borzesti" dupa Eusebiu Camilar, planse cu momentele principale din lectie, planse cu ideile scrise sub forma de enunturi, computer (vizualizare imagini despre Stefan cel Mare), video clip cu sala tronului, fise de lucru, coli pentru munca pe grupe, carioca, plansa, harta fizica a Romaniei, ecusoane, postere ciorchinele.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

1.     oficiale:

        MEC / C.N.C. - Programe scolare pentru clasa a III-a, LIMBA SI LITERATURA ROMANA, Aprobat prin ordin al ministrului Nr. 5198/ 01.11.2004

        MEC / C.N.C.: Ghid metodologic de aplicare a programei scolare de Limba si literatura romanǎ, invǎtǎmant primar si gimnazial, Ed. Aramis Print, Bucuresti, 2001;

        Manual de Limba si literatura romana, clasa a III-a, de T. Pitila si C. Mihailescu, Editura Aramis, Bucuresti 2005;

2.     metodico- didactice:

        Serdean, Ion -Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, E.D.P., Bucuresti, 1993;

        Molan Vasile, Manolescu Marin - "Proiectare si evaluare didactica in invatamantul primar - lb. romana", Editura Procioc, Bucuresti, 1997;

        Vasilescu Eugenia, Popescu Ion - "Metodica predarii limbii romane la cl. I-IV" - Casa de Editura "Viata Romaneasca", Bucuresti, 1999;

        Almas, Dumitru, Povestiri istorice, E.D.P., Bucuresti 2003

        Carmen Iordachescu - "Sa dezlegam tainele textelor literare - cls. a III-a", Editura Carminis, Pitesti, 2005.

ANEXE

Fisa de lucru

1.     Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles:

Tinuturile Moldovei sunt locuri minunate.

.

Stefanita era un copil istet.

.

Stejarul urias era gros cat sa fie inconjurat de patru oameni.

.

La un strigat prelung de bucurie al puiului de razes tatarii au navalit.

.

Conducatorul tatarilor l-a lovit drept in inima pe Mitrut.

.

O lupta groaznica s- a incins.

.

Fisa de expert

1. Citeste cu atentie fragmentul nr. .. de la lectia Stejarul din Borzesti dupa Eusebiu Camilar

2. Selecteaza ideea corespunzatoare fragmentului si scrie-o pe fisa in dreptul numarului tau.


Pedeapsa primita de hanul tatar

Moartea puiului de razes

Jocurile preferate: "aruncarea sagetilor" , "de-a tatarii"

Portretul lui Stefanita

Judecarea si pedepsirea lui Mitrut

Stejarul din Borzesti

dupa Eusebiu Camilar

(plan de idei)

1. .

2. .

3. .

4. .

5..


Momentele

lectiei

Obiective

Continuturi si activitati de invatare

Resurse

Evaluare

metodologice

materiale

procedurale

I.

Moment organizatoric

Asigurarea cadrului si a atmosferei optime desfasurarii lectiei. Pregatirea materialelor necesare pentru ora.

Elevii vor primi cate un ecuson cu un numar pe o fata si un personaj pe cealalta fata

Conversatia

caiete, carti, stilouri

ecusoane

frontal

observare sistematica

II.

Captarea atentiei

Pregatirea aperceptiva

- Cine a fost Stefan cel Mare ?

Se realizeaza o conversatie pe baza unor imagini pe computer cu domnitorul Stefan cel Mare si biserica din Borzesti

Cercul de discutii

Conversatia

Explicatia

imagini pe computer

portretul

frontal

observare sistematica

chestionare orala

III. Anuntarea temei si a obiectivelor

- Astazi vom incerca sa realizam planul de idei al textului "Stejarul din Borzesti" dupa Eusebiu Camilar, pe baza caruia vom putea povesti continutul acestuia.

Explicatia

manual

frontal

observare sistematica

IV. Actualizarea cunostintelor

O3

O1

O5

O2

- Cum se numeste titlul lectiei?

- De ce credeti ca se numeste asa?

- Cine a scris aceasta legenda?

- De ce spunem ca este legenda?

1. Exersarea cititului prin urmatoarele modalitati: citire in lant si selectiva.

- Citirea lectiei in lant.

- Citire selectiva cu urmatoarele sarcini:

- descrierea lui Stefanita;

- jocul "de-a tatarii" intr- o zi senina;

- judecarea lui Mitrut;

- cuvintele hanului;

- pedepsirea hanului.

2. Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles:

Tinuturile (plaiurile) Moldovei sunt locuri minunate.

Stefanita era un copil istet (ager).

Stejarul urias era gros cat sa fie inconjurat (sa fie cupins) de patru oameni.

La un strigat prelung de bucurie (chiot) al puiului de razes tatarii au navalit.

Conducatorul (hanul) tatarilor l-a lovit (l- a nimerit) drept in inima pe Mitrut.

O lupta groaznica (cumplita) s- a incins.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Observatia

Lectura explicativa Citirea in lant si selectiva

Exercitiul

manual

fise de activitate

activitate frontalǎ

individual

activitate frontalǎ

individual

observare sistematica

apreciere verbala

apreciere verbala

autoevalu-are

evaluare reciproca

V.

Dirijarea invǎtǎrii

O1

O7

O4

O4

O1

O7

3. Citirea lectiei pe fragmente logice

Povestirea orala a continutului fiecarui fragment

4. Realizarea planului de idei al textului.

Metoda Mozaic

        Impart clasa in grupuri de cinci (grupuri casa).

        In fiecare din grupurile casa, elevii capata cate un numar de la 1 la 5.

        Toata lumea citeste textul.

        Fiecare grup pe numere (1- 5) va fi responsabil de selectarea unei idei principale din text.

        Se formeaza grupurile de experti (1- 5) si se distribuie fise de expert.

Fisa de expert

1. Citeste cu atentie fragmentul nr. .. de la lectia Stejarul din Borzesti dupa Eusebiu Camilar

2. Selecteaza ideea corespunzatoare fragmentului si scrie-o pe fisa in dreptul numarului tau.

Pedeapsa primita de hanul tatar

Moartea puiului de razes

Jocurile preferate: "aruncarea sagetilor", "de-a tatarii"

Portretul lui Stefanita

Judecarea si pedepsirea lui Mitrut

Stejarul din Borzesti

dupa Eusebiu Camilar

(plan de idei)

1.

2

3

4

5..

        Grupurile de experti studiaza materialele din sectiunea lor de text. Apoi decid impreuna care este cea mai buna modalitate de a-i ajuta pe colegii lor din grupul casa sa invete acea sectiune.

        Expertii se intorc la grupul casa si le predau celorlalti continutul ideior. Elevii scriu in ordine ideile principale din lectie intocmind astfel planul de idei.

5. Aranjarea ideilor principale sub forma de enunturi si a imaginilor, pe tabla in functie de succesiunea logica a textului.

6. Lectura integrala a textului de catre un elev

7. Exersarea comunicarii orale: povestirea oralǎ a textului de catre un elev, folosind limbajul propriu

Exercitiul

Povestirea

Mozaic

Explicatia

Exercitiul

Exercitiul

Descoperire

Predarea reciproca

Conversatia

Lectura model

Povestirea

manual

ecusoane cu cifre

fise de expert

fise de expert

fise de expert

ideile principaleplanse cu momente principale din lectie

activitate frontalǎ

individual

grupul casa 5 elevi

grupe de experti

4 elevi

grupe de experti

4 elevi

grupul casa 5 elevi

activitate frontala

individual

individual

Apreciere verbala

evaluare prin consultare

evaluare reciproca

evaluare prin consultare

apreciere verbala

autoevalu-are

evaluare prin consultare

VI. Obtinerea performantei

O1

O6

O8

8. Se citeste lectura expresiv, pe roluri.

9. Se vor prezenta doua postere realizate dupa metoda ciorchinelui care sa cuprinda insusiri alelui Stefanita si Stefan cel Mare.

Pe baza comparatiei ii voi determina pe elevi sa desprinda mesajul textului: dragostea de tara, vitejia, spiritul de sacrificiu, daruirea.

Observatia

Ciorchinele

Conversatia

Explicatia

ecusoane personaje

postere

ciorchine

frontal

activitate frontala

activitate frontala

apreciere verbala

evaluare prin consultare

VII.

Asigurarea retentiei

Elevii vor interpreta cantecul "Stefan, Stefan, domn cel Mare" in timp ce pe monitorul calculatorului se va derula o prezentare power point despre Stefan cel Mare.

Stefan cel Mare a transmis romanilor un mesaj. Va rog sa- l ascultati (se deruleaza un filmulet in care Stefan cel Mare se afla in sala tronului din Suceava)

Explicatia

Conversatia

versurile cantecului

prezentare power point

video clip

activitate frontala

activitate frontala

evaluare prin consultare

VIII. Realizarea transferului

Se fac aprecieri generale privind modul in care au activat elevii, apoi individuale (eventual calificative). Tema pentru vacanta - citirea altor lecturi in care apare ca personaj domnitorul Stefan cel Mare

Conversatia

fise de lectura

activitate frontala

apreciere verbala


Document Info


Accesari: 11444
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

bogdanleitan-512413
dece le m'ai pui pe net daca nu le poti descarca? :)))

bogdanleitan-512413
dece le m'ai pui pe net daca nu le poti descarca? :)))

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )