Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza



























PROIECT DIDACTIC Domeniul limbaj si comunicare

profesor scoala







ALTE DOCUMENTE

EDUCATIE FIZICA - Curriculum nucleu
PLANIFICARE CALENDARISTICA PLANIFICARI CLASA a VI-a
CONCURSUL DE LIMBA SI LITERATURA ROMANA
SECTIA ISTORIE - MODULE INTRODUCTIVE - SEMESTRUL I
Promovarea marfurilor Planificare calendaristica
PROGRAME SCOLARE PENTRU CLASA A X-A SCOALA DE ARTE SI MESERII - LIMBA SI LITERATURA MAGHIARA
Obiectivele evaluarii rezultatelor scolare
Demersuri curriculare aplicative la disciplina Limba si Literatura Romana (ciclul secundar)
PROJET D`ACTIVITE DIDACTIQUE - PETITES ANNONCES ET GRANDES QUESTIONS
PORTOFOLIUL DE EVALUARE A PRACTICII PEDAGOGICE

PROIECT  DIDACTIC

   Domeniul limbaj si comunicare

   Tema: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?

   Subtema activitatii: " Calatorie imaginara in lumea povestilor"

   Forma de realizare : activitate interdisciplinara

   Scopul activitatii: evidentierea achizitiilor privind cunoasterea textelor literare

            abordate; exersarea calitatii limbajului expresiv si a  vocabularului activ;

            exersarea manifestarilor creative si a relationarii interpersonale.

   Obiective operationale: Copilul va fi capabil (cognitiv, afectiv si psihomotoriu):

-   &n 444c27e bsp;   &n 444c27e bsp; O1-  sa recunoasca personajele, titlul povestii, autorul, cartea care o reprezinta.

-   &n 444c27e bsp;   &n 444c27e bsp; O2- sa relateze pe scurt caracteristici ale personajelor; sa descrie un moment

                din poveste cuprins intr-o imagine;

-   &n 444c27e bsp;   &n 444c27e bsp; O3- sa faca o clasificare motivata a personajelor (pozitive, negative);

             sa numere personajele; sa asocieze corect cifrele numararii efectuate;

-   &n 444c27e bsp;   &n 444c27e bsp; O4- sa asocieze intelesul unor proverbe la povestile cunoscute (personaje);

-   &n 444c27e bsp;   &n 444c27e bsp; O5- sa redea expresiv, original un  personaj;

-   &n 444c27e bsp;   &n 444c27e bsp; O6- sa rezolve sarcinile unei fise individuale(pagini de scrisoare);

      incat sa comunice emotional, politicos si cooperant in grupul din care face parte.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode: conversatia, observatia si  descrierea, exercitiul, problematizarea,

munca independenta, lucrul in grup.

Mijloace didactice: carti cu povestile implicate; imagini din povesti; costumatii

pentru personalizarea personajelor; cartea cu proverbe ilustrate; scrisoarea cu

text ; siluete ale personajelor din povestile propuse cunoscute de copii; jetoane cu cifre 1-10;

flipchart, personaje papusi pentru teatru: Cocos, Iedul, Ursul, Lupul, Scufita,

Turtita,Vulpea, Iepurele.Bratari pentru mana dreapta cu cifrele 1, 2 pentru copii cand se vor grupa in echipe.

  Organizarea copiilor: frontala; individuala; in grupuri mici.

Bibliografie : Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul

prescolar, F.Mitu, St. Antonovici, Ed.Humanitas Educational, 2005,

ed.revizuita, Bucuresti.

  DESFASURAREA ACTIVITATII :

  Captarea atentiei: Soseste un postas care inmaneaza unui prescolar o scrisoare

   mare care contine  si planse din povesti, siluete de personaje. Se citeste expresiv

   de catre educatoare  textul poeziei- scrisoare " Caruta cu povesti " de Katia

   Nanu:

                                 S-a rasturnat caruta cu povesti,

                                 O roata i s-a rupt si s-a oprit.

                                 Povestile din ea au navalit

                                 Unde nu crezi si unde nu gandesti.

                                 Si Alba-ca-zapada si Turtita,

                                 Trei iezi si vulpea, Praslea cel Voinic,

                                 Scufita Rosie, Pacala, Morarita

                                 S-au raspandit in lume cautand

                                 Calea sa-i duca spre copii

                                 Si tot indemn copiii sa vegheze,

                                 Sa afle drumul drept, catre poveste,

                                 Sa le adune-n carti, sa le pastreze,

                                 Iar cand sunt gata , sa imi dea de veste.

                                         Semneaza scriitoarea poeziei , Katia Nanu.

    (Lectura expresiva)

   Enuntarea temei activitatii: Se propune copiilor sa porneasca imaginar in "calatorie" pentru

" gasirea" personajelor care s-au ratacit in lume si a drumului lor catre poveste..

   Prezentarea activitatii si a obiectivelor ei:

   Se informeaza  copiii cum se va derula " Calatoria imaginara in lumea povestilor,,:  

  * vom recunoaste toate personajele intalnite si numele povestii din care s-au pierdut, apoi le

      vom aseza  pe fiecare in cartea care este casa lor;

  * vom avea grija sa asezam grupate personajele cele bune si cele rele in povestile pe  care le

      vom redescoperi;

  * vom lucra scrisorele pentru scriitoare pentru a-i da de veste cand am sfarsit calatoria cu bine;

* vom desfasura un  carnaval al eroilor din povesti.

    Educatoarea realizeaza pe un flipchart o carte mare cu doua pagini mari: una are   semnul plus, alta are semnul minus necesar gruparii personajelor dupa calitatile morale.

 ( conversatia, explicatia)

Dirijarea activitatii si obtinerea performantelor:

1. Copiii asista in zona Bibliotecii.

A.   &n 444c27e bsp; In spatele unui panou educatoarea manuieste fiecare personaj recitand versuri care-l

descrie, realizand  apoi un dialog interactiv cu copiii  care precizeaza:  numele personajului, titlul povestii, autorul. Personajul cere unui copil sa-i caute la coltul Bibliotecii cartea cu povestea sa si sa o aseze intr-un loc stabilit.( Capra cu trei iezi; Scufita Rosie; Alba ca zapada si cei 7 pitici, Tupa Tup, Ursul pacalit de vulpe) ( dialogul)

B.   &n 444c27e bsp;  Se prezinta siluetele altor personaje recunoscute de copii si sunt asezate in spatiul

unei planse care sugereaza un moment din poveste. Copilul numit precizeaza momentul respectiv, recita versuri lait-motiv.(Turtita, Coliba iepurasului, Gainusa, cocosul si  soarecele, Puf-Alb si Puf-Gri). (conversatia de  sistematizare)

2.Copiii trec la masutele lor pentru activitate independenta:

 C.  Copiii lucreaza individual pagini numerotate dintr-o carte cu o poveste, colorand un

personaj, dupa care fiecare denumeste numarul sau  de pagina si o aseaza pe un panou. Copiii vor preciza titlul si autorul povestii obtinute prin activitatea lor si daca  personajul este preferat.

  (Cei  trei purcelusi; Scufita Rosie); (activitatea independenta).

     E.  Pe file de scrisoare, copiii vor trasa cu litere peste puncte numele povestilor, numele eroilor care au fost intalnite in calatoria imaginara. Paginile scrise de copii vor fi preluate de postasul care revine in sala pentru a fi trimise la scriitoarea poeziei- motivatie de la  inceputul activitatii.(munca in grup; exercitiul)

        D. Copiii se grupeaza in 2 echipe dupa numarul bratarii de pe mana pe care o au si vor selecta   personajele de pe mese dupa caracteristica de bun sau rau; vor dicta numele  pe  litere a unor personaje la alegerea copiilor pentru a fi scris de educatoare in paginile cu plus sau minus ale cartii desenate pe flipchart; se apreciaza numarul lor prin numarare si se ataseaza  jetonul cu cifra obtinuta pentru fiecare categorie (exercitiul)

Retentia : se prezinta cartea cu proverbe ilustrate, din care unele sunt  citite de educatoare:

           "Lupu-si schimba parul, da naravul ba."

           " In primejdii creste curajul"

                      "Prietenul la nevoie se cunoaste"

                      "Minciuna are picioare scurte"

                      "Cine nu munceste, n-are ce manca!"

         Se denumesc povestile la care s-ar potrivi aceste proverbe.

Incheierea activitatii: Se apreciaza implicarea copiilor in calatoria imaginara si se anunta deplasarea pentru carnaval.

Copiii se deplaseaza cu educatoarea in sala de serbare a unitatii si se costumeaza parcurgand momentul de activitate si joc reacreativin prezenta parintilor convocati.  Copiii se costumeaza cu elemente simple de recuzita pregatite si, succesiv, se prezinta ce personaj este, interpretand o situatie  din poveste;  folosind descrierea din poveste, versuri din dialoguri, sau  improvizand (elemente de dramatizare)

                       

 

           Iepurasul Tupa-Tup                                                                 Scufita Rosie

                                                                                      

                                                             Alba-ca- zapada


Document Info


Accesari: 2908
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2013 )