Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza



























PROIECT DIDACTIC LIMBA ROMANA - Complementul circumstantial de cauza

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

Ciubotelele ogarului - Limba si literatura româna
PLANIFICAREA ANUALĂ A ORELOR DE LIMBĂ sI LITERATURĂ ROMÂNĂ
PLANIFICARE ANUALA LA LIMBA SI LITERATURA ROMANA
SISTEME sI TEHNOLOGII DE FABRICAŢIE - PLANIFICARE CALENDARISTICĂ
Proiect didactic clasa a 2-a CHIPUL TOAMNEI
GRAFICUL DEPUNERII DOSARELOR PENTRU ETAPA PRETRANSFER sI RESTRÂNGERE DE ACTIVITATE DIN 26-27 APRILIE 2007
O DARE DE SEAMA PENTRU O ACADEMIE
CURRICULUM LA DECIZIA sCOLII - Limba engleza
CONTINUTUL SI METODOLOGIA CONCURSULUI DE ADMITERE in invatamantul universitar
aDenumirea Expresiva a Comportamentelor




PROIECT DIDACTIC

PROFESOR :

DATA : 6 -VI-2006

OBIECTUL : LIMBA ROMÂNĂ

CLASA: a -VII -a

TITLUL LECŢIEI : Complementul circumstantial de cauza

TIPUL LECŢIEI : însusire de noi cunostinte

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

   2.3. sa respecte normele morfosintactice  în propozitii si în fraze ;

   4.3. sa utilizeze corect flexiunea nominala si verbala în textul scris ,utillizând corect semnele de punctua&# 15415i814p 355;ie.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

    La sfârsitul orei elevii vor fi capabili :

  1. sa dea definitia complementului circumstantial de cauza ;

2.   sa identifice complementul circumstantial de cauza din exprimarea orala si scrisa;

      3.   sa cunoasca partile de vorbire prin care se exprima complementul circumstantial                                                 

4.   sa stie cum se construieste complementul circumstantial de cauza

5.   sa nu confunde complementul circumstantial de cauza cu alte parti de propozitie ;

6        sa cunoasca topica , punctuatia si ortografia complementul circumstantial de cauza;

      7.   sa construiasca enunturi cu complementul circumstantial de cauza exprimate prin diferite parti de vorbire;

STRATEGIA DIDACTICĂ

a)      Metode si procedee- se vor folosi ,alternativ sau combinat ,metode si mijloace precum: învatarea prin descoperire ,conversatia euristica,explicatia , dictarea lucrul cu manualul,

b)      Forme de organizare a învatarii: activitate frontala, alternativ cu activitatea independenta si individuala,

            lucrul pe perechi;

c)      Resurse : capacitatile normale de învatare ale elevilor .

d)      Mijloace de învatamânt : texte lingvistice, fise cu sarcini de lucru pe grupe de câte doi , testul de evaluare formativa;

e)      Bibliografie : Limba româna pentru clasa a -VII-a, Ed.Humanitas, Caietul elevului pentru clasa a-VII-a Ed. Humanitas,etc

DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII

1.ORGANIZAREA CLASEI  - stabilirea ordinii si asigurarea climatului necesar bunei desfasurari a lectiei .

2.ACTUALIZAREA CUNOsTINTELOR ANTERIOARE :

-         controlul caietului de teme(cu observatii si aprecieri dupa caz )

-         verificarea modului in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta;

                        ex : 1, pag . 212

      3.CAPTAREA ATENŢIEI

           -   scurta discutie teoretica despre clasificarea complementelor circumstantiale;

           -   elevilor li se se precizeaza ca urmeaza a fi învatat un alt complement circumstantial pentru care                                                                              trebuie sa-si sporeasca interesul , pentru a evita eventualele confuzii.

4.ANUNŢAREA SUBIECTULUI  LECŢIEI sI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE:

            

-  astazi vom discuta despre un alt  fel de complement circumstantial,si anume complementul circumstantial de cauza;

-         la sfârsitul orei va trebui sa.( se anunta obiectivele operationale ).

       5.PREZENTAREA SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE sI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII:

             -     se va rezolva ex1,pag213, în care li se cere elevilor sa arate ce parti de propozitie sunt cuvintele        scrise cursiv si sa precizeze  partile de vorbire prin care se exprima;

-         apoi elevii sunt solicitati sa precizeze ce arata partile de propozitie indicate;

-         activitatea se desfasoara independent, apoi rezultatele sunt evaluate prin conversate;

-         elevii sunt solicitati sa formuleze definitia complementului circumstantial de cauza care se scrie pe tabla si în caiete , si se vor scrie si întrebarile acestuia;

-         apoi se scriu pe tabla câteva propozitii:

                                 Tremura de emotie .                                                                           

                                 Nu si-a dat seama de greseala din cauza emotiei.

                                 Era rosu din cauza furiei.

-   se cere elevilor sa identifice cuvintele care determina complementul circumstantial de cauza si în   dreptul fiecarei propozitii se scrie partea de vorbire;

                  -    profesorul afiseaza  o coala pe care sunt scrise mai multe propozitii( vezi anexa 1) ; apoi se cere elevilor sa   identifice prin subliniere complementul circumstantial de cauza si sa scrie partea de vorbire prin care se exprima ;

-         apoi elevii sunt întrebati ce se observa în legatura cu locul si punctuatia complementul circumstantial de cauza;

-         se constata ca locul complementul circumstantial de cauza este de obicei ,dupa elementul determinat, fara a se desparti de acesta prin virgula; într-o topica afectiva  sau când se exprima prin pronume relativ sau interogativ, el poate sta înaintea verbului;

   6.ASIGURAREA FEDBAKULUI: are loc pe parcursul conducerii învatarii, întarirea facându-se treptat. Dupa  realizarea fiecarei sarcini, profesorul va face aprecieri în legatura cu calitatea si nivelul activitatii.

  7. EVALUAREA FORMATIVĂ: ( fisele de evaluare)

                 -   se da ca activitate independenta rezolvarea unui test (vezi anexa 2).

    8.ASIGURAREA RETENŢIEI sI A TRANSFERULUI:

          -   se da elevilor , ca activitate independenta rezolvarea unor exercitii din manual, pag 213 .

ANEXA 1.

Am spart cana din greseala.

Nu-i telefoneaza din cauza de timp.

A întârziat din cauza ploii.

Nu moare din asta.

De ce ai întârziat ?

Te-a pedepsit pentru cei doi.

A pierdut din pricina amândurora.

A plâns de bucuros.

I-a venit rau de nemâncat.

A pierdut din cauza voastra.

Începând ploaia , ne-am întors acasa.

De bine ce-i este, nu mai poate.

E soare si de aceea stau la umbra.

Anexa 2

TEST FORMATIV

       Subliniati complementele circumstantiale de cauza din enunturile de mai jos si indicati partea de vorbire prin care se exprima , precizând si cazul :

Ascensorul a ramas blocat între etaje din cauza opririi curentului electric.

Foile de scris au zburat de pe birou din pricina unui curent de aer.

Copiii au întâlnit doi câini vagabonzi si au întârziat din cauza lor.

Paharul a cazut pe gresie si de aceea s-a spart.

Uitând ochelarii acasa , n-a putut vedea filmul.

De mâhnit , nici nu vorbea.

Am pierdut cartea din cauza celor doi.

Din pricina acestuia, m-a certat profesorul.

L-au lovit cu mingea din greseala.

Râdea de bucuroasa foarte tare.


Document Info


Accesari: 10830
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )