Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza



























Proiect de lectie - Recapitularea literelor invatate (a-S) - clasa a 1-a

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

SESIUNEA EXAMENE SEM. I. PERIOADA : 21.01. - 15.02.2009 ANUL III ING. ZI
TEMATICA SEDINTELOR CU PARINTII
TEST DE EVALUARE ROMANA
PROIECT DE LECŢIE matematica
PROIECT DIDACTIC - Limba si literatura romana - Stefan cel Mare si Vrancioaia
CALENDAR DE ACTIVITATI EXTRACURRICULARE
AUXILIAR CURRICULAR LICEU TEHNOLOGIC DOMENIUL: Protectia mediului CALIFICAREA: Tehnician ecolog si protectia calitatii mediului
PLANIFICARE CALENDARISTICA CONTRACTE ECONOMICE
Anticiparea interactiva
DIRECTII GENERALE DE EVOLUTIE A EDUCATIEI




PROIECT DE LECTIE

Data: 21.05.2010

Propunator:

Clasa: I A

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romāna

Subiectul: Recapitularea literelor īnvatate (a-s);

Tipul lectiei: de consolidare a cunostintelor

Obiective operationale:

Cognitive:

- sa citeasca cuvinte, asociindu-le im 151i86b aginii corespunzatoare;

- sa corecteze un text gresit si sa-l transcrie corect;

- sa formeze corect cuvinte pornind de la o silaba data;

- sa cordoneze corect silabele pentru a forma cuvinte;

- sa alcatuiasca propozitii dupa imagini si cu ajutorul unor cuvinte date;

- sa ordoneze cuvintele pentru a obtine o propozitie;

- sa descopere cuvinte cu literele invatate si sa lipeasca imaginile corespunzatoare

Afective

- sa manifeste interes pentru continutul textului si scrierea corecta, caligrafica;

- sa se mobilizeze īn vederea rezolvarii sarcinilor propuse.

Motrice

- sa-si coordoneze miscarile pentru a completa, desena , decupa;

­- sa pastreze pozitia corecta a corpului īn timpul scrierii.

Strategii de predare-īnvatare:

Metode si procedee: explicatia, conversatia, observatia, explicatia, exercitiul,

munca independenta, jocul; brainstormingul, circhinele.

Mijloace de īnvatamānt: text, fise de lucru, plansa;

Moduri de organizare: frontal, individual;

Bibliografie:

- M.E.C"Programa scolara - clasele I-II, Bucuresti 2004"

- Marcela Penes LIMBA ROMĀNĂ, GRAMATICĂ, ELEMENTE DE CONSTRUCŢIE A COMUNICĂRII, conform noului curriculum scolar, clasele I-IV , Editura Ana 2000.


Etapele lectiei

CONŢINUTUL INVAŢĂRII

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Moment organizatoric

    Se asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii.

    Verific cantitativ tema de casa.

Elevii se pregatesc pentru ora de Limba si literatura romana.

Elevii prezinta caietele.

Conversatia

Aprecieri verbale

Verificarea cunostintelor dobāndite anterior

Se citeste lectia

-         cate o propozitie fiecare copil

-         pe alineate

-         selectiv

-         se alcatuiesc enunturi cu cuvintele "soricei", "scolar", "cos".

-         joc de rol "reclama din vitrina"

-         dau preturi si cer sa calculeze valoarea produselor.

Elevii citesc respectand cerintele

Alcatuiesc enunturi cu cuvintele date

Realizeaza dialogul dintre cei doi soricei;

Calculeaza valoarea produselor.

Conversatia

Exercitiul

Evaluare orala

Captarea atentiei

   Am primit un text de la un copil din clasa I. Spun elevilor ca vor citi si ei acest text si apoi vor face observatii asupra textului (textul este gresit).

 Elevii asculta spusele invatatoarei

Anuntarea temei si a obiectivelor

     Anunt elevii ca, cu ajutorul lor voi trimite inapoi elevului din clasa I, textul corectat.

      Pentru asta va trebui:

-         sa citeasca corect textul

-         sa-si aminteasca scrierea corecta la inceput de rand

-         scrierea corecta a numelor de personae

-         punerea semnelor de punctuatie corespunzatoare la sfarsit de rand.

Conversatia

Desfasurarea activitatii

Elevii vor primi o fisa cu textul:

      E iarna

      sorina are o sanie  Sania e mica

      Sorina e cu vasile Ei urca

      e mare larma.

      Ce vor ei oare

Brainstormingul

Cer elevilor sa aleaga o litera de la stelaj si sa spuna cat mai multe cuvinte cu acea litera (trei - patru elevi).

Cer elevilor sa alcatuiasca propozitii care incep cu acelasi sunt ("v", "s", "c").

Ciorchinele

Elevii primesc cate o fisa:

-         formati cuvinte

 


                      ce                  

 


                   ia                  

                  

Se completeaza la tabla o plansa. Scriu la tabla si in caiete cuvintele obtinute.

Elevii citesc si corecteaza textul. Dau un titlu textului.

Un elev scrie textul la tabla (corect) si ceilalti scriu textul in caiet.

Elevii lucreaza individual pe fisa.

cercei           ace          Marcela


voce             ce                 elice

ceainic         rece         cerneala

iata             iala                 iar


iata              ia                Sinaia

        iarna               craiasa         

Un elev completeaza pe plansa.

Munca independanta

Brainstormingul

Exercitiul

Ciorchinele

Munca independanta

Evaluare scrisa


                                                               Partea a II-a ( a doua ora)

Etapele lectiei

CONŢINUTUL INVAŢĂRII

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Obtinerea performantei

Elevii vor fi impartiti in patru grupe.

Fiecare grupa va primi o fisa cu "alfabetul sanatatii" (4 fise - literele "a", "l", "s", "m").

Se ajunge la o concluzie:  "sanatatea este bunul cel mai de pret".

Anunt sarcina didactica pentru fiecare grupa:

1.      Identificati cuvintele pe care le puteti citi. Decupati si lipiti imaginile corespunzatoare. Cuvintele sunt: interesanta, sanie, iarna, cerul, cocos, soricel, avion, haiduc, bunica, soare.

2.      Pentru fiecare cuvānt citit: cerul, cercul, ace, craiasa, sase, mar, casa, faceti un desen potrivit.

3.      Combinati silabele pentru a forma cuvinte. Scrie cuvintele. Alcatuieste cate o propozitie cu cuvintele descoperite. Silabele sunt: So, na, ri, sa, ni, e, cer, cei, lar, sco, si, Va, le.

4.      Numara literele din cuvintele date si calculeaza: scolar, noi, Marcel, veseli, avion, Mircea,  s=1; c=3, o=3, l=3, a=4, r=3, M=2, i=4, e=4, n=1.

Calculeaza:

s + M =

i - c =

o + l + a =

i + r - e =

e - s +a =

a - s - M =

Un elev din grupa spune litera, cuvinte dupa imagini care cuprind litera , propozitii cu cuvintele din imagine.

Fiecare grupa lucreaza sarcina data.

Munca pe grupe

Evaluare orala

Evaluare scrisa

Evaluarea

Se evalueaza activitatea fiecarei grupe si se fac aprecieri.

Un elev din fiecare grupa (liderul grupei) prezinta in fata clasei fisa rezolvata.

Evaluare orala

Incheierea activitatii

Se incheie activitatea intr-un ton optimist: elevii vor intona cantecul: "Daca vesel se traieste".

Elevii intoneaza cantecul.

Tema pentru acasa

Elevii vor colora acasa piticii de pe fisa data si vor transcrie din cartea "Invatam sa citim", textul 

(literele "s"  si   "s")


Document Info


Accesari: 7400
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )