Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza



























Proiect didactic matematica si stiinte Ordinea efectuarii operatiilor

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

Nota de fundamentare - Privind achizitia directa de echipamnet IT tip wireless-Axes Point
FIsĂ DE LUCRU - matematica
TEST INITIAL la clasa a XII -a liceu
PLANIFICARE CALENDASISTICA - MODULUL III TEHNICI DE MASURARE
PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVA
Educatia fizica a persoanelor cu deficiente fizice
Examen de corigenta matemetica - clasa a VII-a sesiunea septembrie 2008
PROIECT DE LECTIE educatie plastica
REFORMA SISTEMULUI DE EVALUARE DOCIMOLOGIA SI IMPORTANTA EI
LUCRARE METODICO-STIINTIFICA PENTRU OBTINEREA GRADULUI DIDACTIC I - FORMAREA CONCEPTULUI DE OPERATIE ARITMETICA PREDAREA SI INVATAREA OPERATIILOR ARIT




Proiect didactic

Data : 19. 11. 2009          

Clasa: a III-a B

Aria curricular: Matematica si stiinte 

Obiectul : Matematica

Subiectul : Ordinea efectuarii operatiilor

Tipul lectiei: insusire de noi cunostinte

Obiective operationale:

·        Sa efectueze exercitii de calcul mintal variate;

·        Sa opereze cu limbajul mathematic specific;

·        Sa rezolve exercitii dupa ordinea efectuarii acestora;

·        Sa participle activ la lectie.

Metode si procedee: conversatia ,exercitiul, problematizarea, exercitiul joc, munca independent

Material didactic: planse, fise de lucru

Bibliografie:

Ř     Matematica- ghidul invatatorului, ed. Sigma , Bucuresti, 2007

Ř     Exercitii si probleme- culegere pentru clasele I - IV, ed. Aramis , Bucuresti, 2008

Nr. crt

Etapele lectiei

timp

Continutul stiintific al lectiei

Metode si procedee

Forme de organizare

Material didactic

Obs.

1.

Moment organizatoric

1'

·        Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a lectiei;

·        Elevii isi pregatesc cele necesare pentru lectie.

conversatia

frontal

Caiete

Manual

2.

Verificarea cunostintelor anterioare

·        Se verifica tema pentru acasa frontal, atat cantitativ cat si calitativ( prin citirea rezultatelor de catre elevi)

·        Antrenamentul mintal pregatitor va cuprinde: calcul mintal - cu sau fara support intuitiv;

·        Se vor calcula rapid mintal:

·        Exercitii directe:

4 X 5=

3 X 4 =

6 X 3 =

5 X 0 =

3 X 2 X 5 =

5 X 2 X 9 =

6 X 7 X 0 =

·        Exercitii de aflare a unui numar necunoscut:

" cat ori 3 egal 15?"

? X 6 =36

? X 7 = 49

7 X ? = 21

? X 8 = 72

·        Exercitii de operare  cu limbajul mathematic specific inmultirii:

"Cum se numesc numerele care se înmultesc?"(factori)

"Cum se numeste rezultatul înmultirii?"(produs)

" Aflati produsul numerelor 7 si 8!"

"Aflati produsul numerelor 9 si 9!"

      "Aflati dublul nr.3."

      " Aflati dublul nr. 7"

       " La dublul nr. 5 adaugati 3."

       " Aflati triplul nr. 5."

       " Aflati triplul nr. 8."

       " Din triplul nr 9 luati 7."

conversatia

Problematizarea

Problematizarea

Conversatia

Exercitiul

frontal

Frontal

            

Frontal

3.

Trecerea la lectia noua

·        Astazi , copii, vom rezolva exercitii de inmultire, adunare si scadere. Vom vedea in ce ordine se rezolva exercitiile daca apar mai multe feluri de operatii.

 conversatia

Frontal

4.

Anuntarea temei

·        Se deschid caietele si se noteaza data si titlul: Ordinea efectuarii operatiilor( eu voi nota pe tabla)

Conversatia

explicatia

Frontal

5.

Dirijarea invatarii

·        Voi prezenta in fata clasei o plansa, unde vor fi desenate 11 floricele, iar mai jos trei ladite cu cate 3 floricele. Le voi prezenta desenul sub forma unei probleme.

·         Se vor purta discutii pentru a intelege copiii, ce rezolvam prima data dintr-un exercitiu.

·        Problema se va rezolva in felul urmator:

     11+ 3+3+3=11+ 3X3

                         =11+ 9

                         =20

·      Ce am aflat prima data?( numarul florilor din ladite)

·      Cum ?( prin adunare repetata sau prin inmultire de 3 ori cate 3)

·      Trebuie sa retinem ca inmultirea deoarece se obtine dintr-o adunare repetata, spunem ca este o operatie de ordinal al doilea, iar adunarea si scaderea sunt operatii de ordinul intai. Intr-un exercitiu daca apar operatii de ordinul intai si de ordinul al doilea, atunci se rezolva intai operatiile de ordinul al doile( inmultirea) si apoi operatiile de ordinul intai( adunarea si scaderea)

·      In continuare se rezolva alternative, frontal si independent , exercitii si probleme

·      ITI ALEGI DIN MANUAL

6.

Obtinerea performantei

·        "Ajutati fluturii sa gaseasca

florile! Fiecare elev trebuie sa rezolve individual un exercitiu .  Apoi verifica rezultatul obtinut discutând cu colegii din grupa (exercitiul este identic la nivelul unei grupe). Scriu rezultatul pe floarea primita si trimit un reprezentant care sa gaseasca pe plansa fluturasul ce are acelasi numar. Daca exista un fluturas înseamna ca rezultatul este corect si lipeste floarea lânga acesta.

Rezolva exercitiile propuse

exercitiul

Pe grupe

    Plansa cu fluturasi

Floricele pentru fiecare grupa

Fise de lucru

7.

Asigurarea feed-back-ului

·        Activitate în perechi

Completarea cu semne +, X,  - a exercitiilor  date.

Exemplu:

12 _ 4 _ 8 = 44( 12 + 4 X8= 12+ 32= 44)

FACI MAI  MULTE EXERCITII PT. FIECARE BANCA ALTUL

Exercitiul

problematizarea

 In perechi

   Fise de lucru

8.

INTENSIFICAREA RETENTIEI

Rezolvati exercitiile in ordinea indicata de sageti:

          X3                +2                  -8


                                                                        +2

            3x                  -7                  -3

               

Se analizeaza si se discuta împreuna cu elevii

EXERCITIUL

CONVERSATIA

FRONTAL

PLANSA CU EXERCITIUL

9.ASIGURAREA TRANSFERULUI

LICEUL PEDAGOGIC "CARMEN SYLVA"

PROIECT DIDACTIC

UNIVERSITATEA DE VEST TIMISOARA                                                                 INVATATOARE:

FACULTATEA: SOCIOLOGIE SI PSIHOLOGIE                                                     COORDONATOR:

SECTIA STIINTELE EDUCATIEI                                                   PROPUNATOARE:


Document Info


Accesari: 6515
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )