Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza

PROIECT DIDACTIC - descrierea tipurilor temperamentale


ALTE DOCUMENTE

COMPORTAMENT MOTOR
Gândirea
FIZIOPATOLOGIA REACTIEI SITEMICE POSTAGRESIVE SI A STARILOR DE SOC
Coabitatea
VISELE
Cât de bine îmi organizez timpul ? ( Chestionar )
Afectivitatea
SOCIOLOGIE PSIHOLOGIE Istoria psihologiei
Toleranta

PROIECT DIDACTIC

PROPUNATOR:CIRNARU (GHIMBAS )MAURA

CLASA: a  X-a

OBIECTUL: Psihologie

SUBIECTUL:  descrierea tipurilor temperamentale

TIPUL LECTIEI:  comunicare/însuşire de noi cunoştinţe (lecţie pe bază de exerciţii aplicative);

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: dobândirea unui set de cunoştinţe despre temperament, formarea capacităţii de a opera cu  informaţii, cunoştinţe despre temperament în situaţii diverse;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1.     să precizeze locul temperamentului în sistemul de personalitate;

2.     sa caracterizeze tipurile temperamentale (după tipologia lui Hip 18118f515s pocrate);

3.     să identifice propriul temperament şi al altor colegi;

4.     să recunoască temperamentul după indicii comportamentali (motricitate, vorbire, afectivitate);

5.     să argumenteze importanţa cunoaşterii temperamentului pentru ameliorarea relaţiilor interpersonale;

6.     să participe cu interes la activităţile individuale şi de grup;

METODE/PROCEDEE: conversaţia, învăţarea prin descoperire, lucrul cu manualul, exerciţiul,  explicaţia didactică, brainstorming, lucrul în grup, joc de rol, test docimologic;

MIJLOACE DIDACTICE:

                 Video-proiector, laptop

                 Prezentare Power Point: „Temperamentul”

                                         Fişe de lucru cu sarcini diferite pentru fiecare grup;

                                         Fişe de evaluare;

BIBLIOGRAFIE: Psihologie-manual pentru clasa a X-a, Editura Polirom;

                                      Psihologie-manual pentru clasa a X-a, Editura Humanitas;

                                      „Personaliatate Plus” - Florence Littauer

                

                                                                     

                

DESFĂŞURAREA  LECŢIEI

(1)   CAPTAREA ATENŢIEI ELEVILOR;

Propun elevilor să începem lecţia  cu un exerciţiu de creativitate (de tip brainstorming) Spuneţi tot ce vă trece prin minte în legătură cu un cuvânt  propus: temperament. Este important sa respectăm principiile brainstorming –ului şi anume:

Nu criticati ideile altora!

Daţi frâu liber imaginaţiei!

Produceţi o cantitate cât mai mare de idei!

Preluaţi ideile celorlalţi si amplificaţi-le!

 Ideile elevilor sunt notate.

(2)  COMUNICAREA TITLULUI LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR LECŢIEI;

 

          Am vorbit în lecţia trecută despre definirea temperamentelor, despre tipologia lui Hippocrate , Pavlov, Jung, Eysenck. Astăzi  veţi descoperi, lucrând împreună, cum puteţi identifica tipurile temperamentale şi ce importanţă are cunoaşterea temperamentului pentru ameliorarea relaţiilor interpersonale. Elevii notează titlul lecţiei: Descrierea tipurilor temperamentale. Cu ajutorul exerciţiilor de grup veţi putea identifica temperamentul vostru şi al colegilor de clasă. Dacă veţi fi foarte atenţi veţi putea obţine o notă mare la testul grilă de la sfârşitul lecţiei.

(3)  ACTUALIZAREA SAU ÎNSUŞIREA UNOR CUNOŞTINŢE NECESARE DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII;

          Diferenţele temperamentale pot fi sesizate la elevi după felul în care se comportă ei în diferite situaţii şcolare. Urmăriţi cu atenţie descrierile temperamentale (pagina 7) şi identificaţi temperamentul vostru şi al colegului de bancă. Discutaţi şi comparaţi rezultatele obţinute.

         Pornind de la definiţia temperamentului realizata de Nicolae Mărgineanu: „Temperamentul este aspectul formal al afectivităţii şi reactivităţii motorii specifice unei persoane.” Comentaţi.

Putem concluziona că indicii comportamentali ai temperamentului  se referă la motricitate, vorbire, reacţii afective.

(4)  ANTRENAREA ELEVILOR ÎN REALIZAREA ACTIVITĂŢII (EXERCIŢII);

Elevii sunt grupaţi câte patru-cinci si rezolva exerciţiile propuse (lucrul în grup).

GRUPUL NR.1

1.     Studiaţi temperamentul coleric. (lucrul cu manualul-pagina 72);

2.     Completaţi tabelul (motricitate, vorbire, afectivitate) prezentat pe tablă;

3.     Identificaţi toţi elevii din clasa voastră care au acest temperament.

4.     Un elev din acest grup va descrie pe scurt acest temperament.

5.     Alt elev va nota lista cu elevii, la tablă.

Împărţiţi sarcinile de lucru în grup. Timp de lucru: 10 minute.

 GRUPUL NR.2

1.     Studiaţi temperamentul sangvinic. (lucrul cu manualul-pagina 72);

2.     Completaţi tabelul (motricitate, vorbire, afectivitate) prezentat pe tablă;

3.     Identificaţi toţi elevii din clasa voastră care au acest temperament.

4.     Un elev din acest grup va descrie pe scurt acest temperament.

5.     Alt elev va nota lista cu elevii, la tablă.

Împărţiţi sarcinile de lucru în grup. Timp de lucru: 10 minute.

         

GRUPUL NR.3

1.     Studiaţi temperamentul flegmatic. (lucrul cu manualul-pagina 72);

2.  Completaţi tabelul (motricitate, vorbire, afectivitate) prezentat pe tablă;

3.     Identificaţi toţi elevii din clasa voastră care au acest temperament.

4.     Un elev din acest grup va descrie pe scurt acest temperament.

5.     Alt elev va nota lista cu elevii, la tablă.

Împărţiţi sarcinile de lucru în grup. Timp de lucru: 10 minute.

GRUPUL NR.4

1.     Studiaţi temperamentul melancolic. (lucrul cu manualul-pagina 72);

2.     Completaţi tabelul (motricitate, vorbire, afectivitate) prezentat pe tablă;

3.     Identificaţi toţi elevii din clasa voastră care au acest temperament.

4.     Un elev din acest grup va descrie pe scurt acest temperament.

5.     Alt elev va nota lista cu elevii, la tablă.

Împărţiţi sarcinile de lucru în grup. Timp de lucru: 10 minute.

GRUPUL NR.5

1.     Identificaţi şi notaţi aspectele negative (defecte) ale temperamentelor coleric şi flegmatic.

2.     Imaginaţi un dialog în care un elev COLERIC intră in conflict cu un profesor  cu temperamentul FLEGMATIC.

3.     Studiaţi cele doua temperamente (lucrul cu manualul –pagina72);

4.     Intraţi în acest joc de rol, prezentaţi dialogul în faţa clasei astfel încât colegii voştri să identifice aceste temperamente.

5.     Elevii vor fi atenţi observând: vorbire, gestica, mimică, reacţii emoţionale…

Împărţiţi sarcinile de lucru în grup. Timp de lucru: 10  minute.

GRUPUL NR. 6

     1.  Identificaţi şi notaţi aspectele negative (defecte) ale temperamentelor sangvinic şi     melancolic.

2.     Imaginaţi un dialog în care un copil SANGVINIC intră in conflict cu un părinte cu temperament MELANCOLIC.

3.     Studiaţi cele doua temperamente (lucrul cu manualul –pagina72);

4.     Intraţi în acest joc de rol, prezentaţi dialogul în faţa clasei astfel încât colegii voştri să identifice aceste temperamente.

5.     Elevii vor fi atenţi observând: vorbire, gestica, mimică, reacţii emoţionale…

Împărţiţi sarcinile de lucru în grup. Timp de lucru: 10 minute.

         După ce vor fi rezolvate exerciţiile, vor fi notate câteva concluzii:

Ř     Temperamentele sunt neutre din punct de vedere valoric (nici un temperament nu e bun sau rău, fiecare are şi aspecte pozitive şi aspecte negative);

Ř     Temperamentele nu sunt pure, se găsesc adesea nuanţe temperamentale, amestecuri (80%);

Ř     Sunt înnăscute, fiind dependente de tipul de A.N.S.

Ř     Trăsăturile de  temperament pot fi compensate prin dezvoltarea la nivelul caracterului a unor însuşiri care sa suplinească (de exemplu, un nivel energetic mai scazut poate fi compensat printr-o bună organizare a acţiunilor, prin dezvoltarea aptitudinilor, deprinderilor necesare. Exista mecanisme de compensare învăţate în timpul vieţii care pot constitui indici falşi asupra temperamentului unei persoane. De exemplu, exista persoane care prezinta caracteristicile temperamentului melancolic, dar care să ascundă în realitate un temperament coleric.

Ř     Sunt educabile, pot fi modelate aspectele negative prin voinţă, exerciţiu, mijloace educaţionale;

Un exemplu de automodelare a trăsăturilor temperamentale ni-l oferă TITU MAIORESCU  care l-a facut pe Serban Cioculescu să afirme:

„nu s-a născut olimpian, ci a devenit ca atare printr-o muncă laborioasă de modelare conştientă a propriei sale personalităţi. Cel care a trecut in ochii contemporanilor săi ca un om rece, impasibil (glacial), a fost în adolescenţă şi tinereţe un neliniştit, un anxios, un pasionat.”(cf. Comănescu, 1996, p.137)

Concluzie: Trebuie să aveţi mai multe informaţii, să nu va lăsaţi călăuziţi de o singură categorie de indici sau doar de prima impresie atunci când vreţi să-I cunoaşteţi pe ceilalţi.

(5) APRECIEREA PERFORMANŢELOR ELEVILOR SI PRECIZĂRI PRIVIND MODUL DE CONTINUARE A ACTIVITĂŢII DESFĂŞURATE ÎN TIMPUL OREI;

       Elevii sunt rugaţi sa completeze  corect testul docimologic, iar corectarea se va face imediat (corectare reciprocă).

                 Elevii se vor gândi la următoarea situaţie - problemă: Cum putem utiliza     cunoaşterea temperamentului la evitarea conflictelor şi ameliorarea relaţiilor interpersonale?

Tema pentru acasă: Realizaţi autoportretul temperamental. Identificaţi temperamentul persoanelor apropiate  (prieteni, familie, profesori, etc.);

NUME ŞI PRENUME:

      LICEUL:

     CLASA:

TEST DOCIMOLOGIC

1.      Care este semnificaţia originară a temperamentului?

a)însuşire

b)energie

c)amestec

2. Care dintre temperamente are un nivel mai înalt de nevrozism?

a)coleric                                               b)sangvinic

c)flegmatic                                            d)melancolic

3. Care dintre caracteristicile următoare aparţin temperamentului melancolic?

a)optimist                                                c)vorbăreţ

b)întristat                                                d)nesociabil

4. Care dintre caracteristicile următoare aparţin temperamentului sangvinic?

a)sociabil                                               b)agresiv

c)pesimist                                              d)hazliu           

5. Temperamentul flegmatic este superior colericului?

a) DA                                                     b) NU

6. Care dintre cele patru temperamente prezintă o mai mare emotivitate?

a) coleric                                                 b)sangvinic

c)flegmatic                                              d)melancolic

7. Care dintre cele doua temperamente este mai calm?

a)flegmatic                                             b)sangvinic

8. Rearanjaţi fraza: puternice, suferă, colericului, oscilaţii, emoţiile;

9.Care dintre temperamente se caracterizează prin extraversiune?

 a)coleric                                                 b)sangvinic

c)flegmatic                                                d)melancolic

 

Cum se comportă un elev aparţinând unuia dintre cele patru temperamente?

          Elevul coleric este agresiv, gălăgios; nu-şi poate stăpâni furia atunci când se simte nedreptăţit, dar nici veselia râzând în hohote în chiar mijlocul lecţiilor. Ajunge frecvent în faţa dirigintelui şi directorului pentru răbufnirile şi violenţele sale. Îi place să se impună celorlalţi colegi, este încăpăţânat şi nesăbuit în actele sale, riscând adesea.

         Elevul sangvinic molipseşte şi pe ceilalţi cu veselia sa; este mereu neastâmpărat, pus pe glume, bravează cu succes atunci când ia note proaste, greşeşte din grabă şi superficialitate, dar e dispus să-şi ceară scuze şi să se împace cu toată lumea; se entuziasmează cu uşurinţă, vorbeşte neîntrebat şi bârfeşte fără mari reţineri, nu poate păstra mult timp un secret.

            Elevul flegmatic este reţinut în tot ceea ce face şi spune; îşi alege cu grijă cuvintele atunci când trebuie să vorbească, analizează problemele din diverse puncte de vedere, cântăreşte îndelung orice răspuns, este conştiincios şi se ţine întotdeauna de cuvânt, de aceea este, în general, respectat şi apreciat de ceilalţi care sunt totuşi intrigaţi de conservatorismul  şi conformismul său.

              Elevul melancolic tremură veşnic de teama celor din jur, colegi si profesori, roşeşte uşor, se sperie de tot ceea ce ar putea fi o ameninţare pentru el, se îmbolnăveşte (mai mult subiectiv, imaginar) atunci când trebuie să dea lucrări, plânge cu uşurinţă când e şicanat sau din cauza tensiunii afective.

Margareta Modrea, „Psihologia în exemple şi modele explicative”, pagina 171-172


Document Info


Accesari: 3554
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2010 )