Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza



























EXAMEN AUTORIZARE ELECTRICIENI - probleme

tehnica mecanica











ALTE DOCUMENTE

Retele electrice Aplicabilitatea lor īn viata de toate zilele
Modelele Bourgogne
ĪNCERCAREA DE AMBUTISARE DUPĂ METODA ERICHSEN
Amplificator 2x75W
Sisteme de reglare automata a viteziei masinii asincrone cu orientare dupa flux rotoric
UTILIZAREA OPTIMA A CAPACITATII SI VOLUMULUI DE INCARACRE
PROGRAME DE AVARII
Pornirea motorului asincron cu rotor in scurt circuit
Rezervoare de lichid si Conductele flexibile
ELEMENTE DE AUTOMATIZARE




EXAMEN AUTORIZARE ELECTRICIENI - probleme

1. Avem un transformator de forta trifazat de putere S n = 10 MVA; tensiunile nominale U 1n = 20 k V si U 2n = 6,3 k V. Sa se calculeze curentul nominal primar.

Sn = Ö 3*U*I

I = 10.000/(Ö 3*20) = 288,67 A

2.Sa se determine pierderea de tensiune īn volti si procente pentru o portiune dintr-un conductor avānd rezistenta de 0,5 W , prin care trece un curent de 8A, tensiunea de alimentare fiind de de 220 V.

DU = 0,5*8 = 4 V (1,82%)

3. Cāta energie electrica consuma o lampa alimentata la o tensiune de 220 V prin care trece un curent de 0,3 A daca ea functioneaza timp de 15 minute?

W = U*I*t = 220*0,3*0,25 = 16,5 Wh

4. Un radiator electric avānd rezistenta R=20 W este strabatut de un curent I=10 A si functioneaza timp de doua ore si 45 de minute. Cāta energie consuma?

W = R*I ²*t = 20*100*2,75 = 5500Wh = 5,5KWh

5.Ce curent maxim se absoarbe printr-un bransament monofazat de 220 V de catre o instalatie electrica dintr-o locuinta īn care sunt instalate : 5 lampi de cāte 100 W, un aparat TV de 30 W si un frigider de 100 W ?

I = P/U = (5*100+30+100)/220 = 2,86 A

6.Pe placuta unui electromotor monofazat sunt trecute urmatoarele date: P = 2 kW , I = 5 A, cosF = 0,8. Sa se determine tensiunea la care lucreaza acest electromotor.

P = U*I*cosF

U = P/(I*cosF) = 2000/(5*0,8) = 500 V

7. Un electromotor trifazat de 1500 W (putere nominala) absoarbe un curent de 4,9 A la un factor de putere cosF = 0,85. Sa se determine tensiunea la care functioneaza electromotorul.

U = P/Ö 3*I*cosF = 150 23323r174x 0/(1,73*4,9*0,85) = 208 V

8. Un conductor izolat , din aluminiu, avānd sectiunea de 6 mm ² , strāns īntr-un colac, are o rezistenta electrica de 4 W si r = 1/32 W mm ² /m. Sa se determine lungimea conductorului din colac, fara a-l desfasura si masura.

R = r*L/s

L =R*s/r = 4*6*32 = 768 m

9. Printr-o linie electrica monofazata din aluminiu, avānd lungimea de 150 m, va trece un curent neinductiv (cos F = 1) de 30 A, la tensiune de 220 V. Ce sectiune minima trebuie sa aiba conductoarele liniei, pierderea de tensiune considerāndu-se de 3% ( D U = 3x 220/100 = 6,6 V), iar r = 1/34 W mm ² /m.

s = r*L*2*I/DU =(1/34)*150*2/6,6 = 40,1 mm ² (standardizat - 50 mm ²)

10. Un abonat consuma energie electrica prin utilizarea unei plite electrice cu rezistenta de 30 W ce absoarbe un curent electric de 8 A si a 4 becuri a cāte 75 W, functionānd toate timp de o ora si 15 minute. Sa se determine energia electrica totala consumata de abonat īn acest interval de timp.

W = P*t = (R*I ²+4*Pb)*t = (30*64+4*75)*1,25 = 2775 Wh = 2,775 kWh

11. Un circuit electric monofazat, īn lungime de 40 m si conductoare de aluminiu cu sectiunea s =2,5 mm ² , avānd U = 120 V, alimenteaza un receptor cu o rezistenta neinductiva (cosF = 1) de 5 W ; se considera r = 1/32 W mm ² /m. Ce curent indica un ampermetru montat īn circuit?

Rc = r*L/s = 40/(32*2,5) = 0,5 W

U = I/(R+2*Rc) = 120/( 5+1) = 20 A

12. O linie electrica trifazata, avānd lungimea L = 100 m si sectiunea s=25 mm ² , alimenteaza un electromotor de 15kW , 3x380 V, cosF = 0,8, randamentul h = 0,9; se considera r = 1/32 W mm ² /m. Sa se determine:

.  curentul electric In absorbit de electromotor;

.  pierderea de tensiune din linie pāna la electromotor;

.  valoarea maxima a curentului la care poate fi reglat releul termic al īntrerupatorului automat al electromotorului, stiind ca, conform normativelor, releul termic poate fi reglat la un curent cuprins īntre (1,05 - 1,2) In.

Pmec = Pel*h

Pel = Ö 3*U*I*cosF = 15/0,9 = 16,67kW

I = 16,67/(1,73*380*0,8) = 0,0317 kA = 31,7 A

DU = Ö 3*(r*L/s)*I *cosF = 1,73*[100/(32*25)]*31,7*0,8 = 5,48 V (1,44%)

Imax =1,2*In = 38,04 A

13. O linie electrica monofazata, avānd conductoare de 6 mm ² din aluminiu, alimenteaza un receptor cu o rezistenta electrica interioara neinductiva (cosF = 1) R = 20 W , situat la o distanta de 192 m de tabloul de sigurante. Tensiunea la tablou este de 220 V. Se considera r = 1/32 Wmm ² /m Sa se determine:

.  tensiunea la bornele receptorului;

.  energia electrica consumata numai de receptor īn jumatate de ora;

.  energia electrica consumata (pierduta) īn conductoarele liniei īn acelasi timp.

Rc =2*(r* L/s) = 2 W

I = U/(Rc+R) = 220/22 = 10 A

DU = Rc* I = 20 V

Uborne = 200 V

Wrec. = Uborne*I*cosF*t = 200*10*0,5 = 1000 Wh = 1kWh

Wpierderi = Rc*I ²*t = 100 Wh

14. Dintr-un post de transformare al unei fabrici se alimenteaza, printr-un circuit separat, un reflector aflat la distanta, care are o rezistenta ohmica interioara de 50 W . Tensiunea la plecarea circuitului din post este de 230 V, iar pierderea de tensiune din circuit pāna la reflector este de 10%. Sa se determine:

.  consumul propriu lunar de energie al reflectorului, care funtioneaza 10 ore/zi;

.  energia electrica pierduta īn conductoarele liniei īn aceeasi perioada de timp.

Uborne = U - DU = 230-23 = 207 V

I = 207/50 = 4,14 A

W = 207*4,14*10*30 = 257 O94 Wh = 257 kWh

Wpierderi = 23*4,14*10*30 = 28 566 Wh = 28,6 kWh

15. O linie electrica aeriana monofazata dintr-o ferma alimenteaza la capatul ei lampi incandescente la tensiunea de 220 V, īnsumānd o putere de 330 W. Lungimea liniei, avānd conductoare din aluminiu, este de 200 m, iar sectiunea ei este de 16 mm ² ; r = 1/32 W mm ² /m. Sa se calculeze:

.  procentul de pierdere de tensiune pe linie;

.  consumul de energie electrica al lampilor la o functionare de 30 de minute.

I = 330 W/220 V =1,5 A

Rc = 2*r*L/s = 0,78 W

DU = Rc*I = 1,17 V (DU%=1.17*100/221,17= 0,53%)

W = 330*0,5 = 165 Wh

 

16.Un circuit electric este alimentat la plecarea din tablou, la tensiunea de 220 V. La capatul opus este racordat un radiator avānd 3135 W. Pierderea de tensiune din circuit este de 5%. Sa se calculeze:

.  rezistenta electrica a circuitului conductoarelor (R 1 ) si separat a radiatorului (R 2 ).

.  Consumul de energie electrica al radiatorului īntr-un interval de 10 minute.

DU = 11 V

I = 3135/209 = 15 A

R1 = 11/15 = 0,73 W

R2 = 209/15 =13,9 W

W = 3135*10/60 = 522,5 Wh

17. Īntr-un atelier se īnlocuieste un polizor cu un strung. Stiind ca circuitul care alimenteaza polizorul are conductoarele de aluminiu de 2,5 mm ² , sa se verifice daca prin acest circuit se poate alimenta strungul si īn caz contrar sa se redimensioneze circuitul. Se cunosc: puterea electromotorului strungului: 7 k W , tensiunea de alimentare 380/220 V, cos F = 0,8, randamentul h = 0,9, curentul de pornire I p = 6 I nom. , lungimea circuitului 20 m, r = 1/34 Wmm ² /m, pierderea de tensiune la pornirea electromotorului < 10% .

Pmec = Pel*h

Pel = Ö 3*U*In*cosF

In = 7000/(0,9*380*1,73*0,8) = 14,8 A

Ipornire = 6*14,8 = 88,8 A

-conductorul de Al de 2,5 mm ² corespunde pt. circuite de forta trifazate (vezi sectiunile minime admise pt. cond. utiliz. in int. cladirilor)

-se verifica pierderile de tens., densit. de curent si se face calculul de incalzire:

a)pt. functionare se verifica pierderile de tens. si se face calculul de incalzire:

DU =Ö 3*r*L*In*cosF/s = 4,82 V (1,26%) < 5%=max. pt. bransare directa la retelele de JT (sau max. 10% pt. alim din centrala proprie sau post de transformare; respectiv 3% si 8% pt iluminat) , deci CORESPUNDE dpdv al pierderii de tens. in functionare

curentii max. admisi in regim permanent la conductoare izolate montate in tub (temp. mediu=+25grd., temp. max. admisa pe conductor=+70grd.-PVC, +60grd.-cauciuc):

pt. 4x2,5 mm ² Al- PVC sau cauciuc ......15 A

pt.3x2,5 mm ² Al- PVC sau cauciuc ......16 A

14,8 A < 15 A , deci CORESPUNDE dpdv al incalzirii

 

b) la pornire-se verifica pierderile de tens. si densit. de curent:

DU = 28,9 V (7,6%) < 10% (valoare indicata de fabricant - data in enuntul probl.), deci CORESPUNDE dpdv al pierderii de tens la pornire

d = Ip/s = 35,52 A/mm ² >20 A/mm ²(densit. max. admisa la pornirea motoarelor pt. cond. de Al., resp. 35 A/mm ² pt. Cu) - NU CORESPUNDE sectiunea de 2.5 mm ²

Se alege sectiunea coresp. densitatii de curent de 20A/mm ²: 88,8 A / s < 20 A/mm ²

s >88,8/20=4,44 mm ²

alegem s=6mm ²

 

 

18. O coloana electrica de 380/220 V de aluminiu īn lungime de 25 m alimenteaza un tablou secundar de la care pleaca circuite pentru:

.  un electromotor trifazat de 4 kW

.  un electromotor monofazat de 2 kW

.  20 de lampi de cāte 100 W fiecare.

Electromotoarele au pornire directa si absorb la pornire de sase ori curentul nominal I n. Pierderea de tensiune admisa īn coloana este de 2%, iar la pornirea electromotoarelor maximum 10%; conductibilitatea s = 34, cos j = 0,7 si h = 0,9. Tināndu-se seama de īncarcarea echilibrata a fazelor si de un mers simultan la plina sarcina a tuturor receptoarelor, sa se determine sectiunea coloanei.

-se incearca realizarea unei repartitii cat mai echilibrate a consumatorilor pe cele 3 faze:

....faza R - motorul monofazat (2 kW)

....faza S - 10 lampi (1 kW)

....faza T - 10 lampi (1 kW)

Deci cea mai incarcata este faza R. Pentru ea vom calcula sectiunea.

a) se determina sectiunile necesare motoarelor in functionare pt. faza R

Inom.m1 = 4kW/(1,73*380 V *O,7*0,9) = 9,66 A

Inom.m2 = 2kW/(220 V *O,7*0,9) =14,43 A

DU1= 1,73*9,66*0,7*r1= 7,6 V ..............................r1= 0,65 W ...................s1 = L/(s*r1) =25/(34*0,65) = 1.13 mm ²

DU2 = 2*14,43*0,7*r2 = 4,4 V ...............................r2 = 0,218 W ................ s2 = 3,37 mm ²

s = 4,5 mm ²..........aleg 6 mm ²

b) determin sectiunea pt cazul pornirii celor doua motoare

Ipornire m1 = 6*9,66 = 57,96 A

Ipornire m2 = 6*14,43 = 86,58 A

DU1'= 70,2*r1' = 38 V ....................... r1' = 0,54 W < r1 .....................s1' = 1,36 mm ²

DU2'= 121,2*r2' =22 V ..................... r2' = 0,18 W < r2 ......................s2' = 4.08 mm ²

s' = 5,44mm ² < 6mm ², deci 6mm ² corespunde si la pornire

c) verificarea la incalzire

Inom.R = 9,66+14,43 = 24,09 A < 25 A ( curentii max. admisi in regim permanent la conductoare izolate montate in tub, temp. mediu=+25grd., temp. max. admisa pe conductor=+70grd.- PVC,+60grd.-cauciuc pt. 4x6 mm ² Al- PVC sau cauciuc)

d) verificam densitatile de curent (pt. pornire)

d = Ipornire/s =( 57,96+86,58)/6 = 24,09 A/mm ² >20 A/mm ² (densit. max. admisa la pornirea motoarelor pt. cond. de Al., resp. 35 A/mm ² pt. Cu) - NU CORESPUNDE sectiunea de 6 mm ² Al

alegem s = 10 mm ²..........................d = 14,45 A/mm ² < 20 A/mm ², deci CORESPUNDE sectiunea de 10 mm ² Al

 

19. Ce sectiune este necesara pentru conductoarele unui circuit electric trifazat din cupru, montat īn tub, īn lungime de 50 m, care va alimenta un electromotor de 20 kW , 3 x 380 V, cos F = 0,7; h = 0,9, care admite la pornire o scadere a tensiunii de maximum 12%. Electromotorul absoarbe la pornire un curent egal cu 6 I n . Pierderea de tensiune (de durata) admisa īn circuit la plina sarcina va fi de 3%, iar s Cu = 57. Conform tabelelor pentru sectiunea de 6 mm ² , īncarcarea maxima de durata este 42 A.

Inom = 20kW/(1,73*380 V *O,7*0,9) =48,3 A

Ipornire = 289 A

DU =Ö 3*r*L*Inom*cosF/s = 1,73*50*48,3*0,7/(57*s) = 51,3/s < 11,4 V...........s > 4,5 mm ²

DUpornire =Ö 3*r*L*Ipornire*cosF/s =307/s < 45,6 V............................................s > 6,73 mm ²

alegem s = 10 mm ²

-verificarea la incalzire:

Inom = 48,3 A< 49 A ( curentii max. admisi in regim permanent la conductoare izolate montate in tub, temp. mediu=+25grd., temp. max. admisa pe conductor=+70grd.- PVC,+60grd.-cauciuc pt. 3x10 mm ² Cu - PVC sau cauciuc) - corespunde

-verificarea densitatii de curent la pornire:

d = Ipornire/s = 289/10 = 28,9 A/mm ²< 35 A/mm ² (densit. max. admisa la pornirea motoarelor pt. cond. de Cu) -corespunde

Deci se alege circuit de 3x10mm ² Cu

20. Sa se calculeze impedanta si defazajul īntre tensiune si curent ale unei bobine cu rezistenta activa de 1,5 W si cu o rectanta de 2 W .

Z = Ö(R ² +X ² ) = 2,5 W

cos F = P/Q = R/Z = 1,5/2,5 = 0,6............................ F = 53ŗ


Document Info


Accesari: 8272
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

FPIPCLUJ-641223
FUNDATIA PENTRU FORMARE PROFESIONALA SI INVATAMANT PREUNIVERSITAR BRASOV,
SCOALA DE MAISTRII SI TEHNICIENI FPIP organizeaza la CLUJ urmatoarele programe profesionale in domeniul electric:

- TEHNICIAN IN INSTALATII ELECTRICE (nivel 3, durata 9 luni)
- ELECTRICIAN IN INSTALATII ELECTRICE SI ENERGETICE (nivel 2, durata 4 luni)
- Cursuri de pregatire sustinere examen autorizare ANRE

Programele de calificare sunt finalizate cu diplome de calificare avizate de ANRE, CNFAP, Min. Muncii, Min. Invatamantului fiind recunoscute in U.E.

Informatii la tel: 0722.22.60.22 fpipcluj@gmail.com
cluj@calificat.ro

www.calificat.ro

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )